Wolna Niedziela, Przymierze na rzecz Wolnej Niedzieli, NSZZ Solidarność, Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń, Alfred Bujara, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
+48 505 085 570 sbhiu@solidarnosc.org.pl

Podczas konferencji „Wygrajmy niedziele” zostało podpisane porozumienie „Przymierze na rzecz wolnej niedzieli” sygnowane przez 21 przedstawicieli organizacji pozarządowych, stowarzyszeń pracodawców, związków zawodowych oraz autorytety ze świata nauki i polityki. Konferencja zorganizowana w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyła się 1 lutego.

Najważniejszym celem „Przymierza” jest dążenie do zachowania świątecznego charakteru niedzieli dla dobra rodziny i społeczeństwa, jako dnia wolnego od pracy. Poprzez kampanie społeczne, zwolennicy idei wolnych niedziel, chcą zmieniać mentalność społeczeństwa, a także doprowadzić do uregulowań prawnych, w tym zapisu konstytucyjnego, określającego niedziele jako dzień wolny od pracy.

Modelowe dla Polski są rozwiązania wprowadzone przez powstałe w 2001 r., „Przymierze” w Austrii, które osiągnęło sukces. W 2003 r. ówczesny rząd przyjął do swojego programu ideę wolnej niedzieli. – Trzeba się sprzeciwić temu, że całe nasze życie będzie poświęcone albo konsumowaniu albo pracy. Wolna od pracy niedziela stwarza dla wszystkich grup społecznych niepowtarzalną podstawę dla życia – tłumaczył obecny na konferencji, Martin Muellauer, członek Komitetu Federalnego ds. Handlu GPA-DJP.

W związku z organizowanymi w Austrii i Szwajcarii w 2008 r. Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, austriackie „Przymierze” stanęło przed problemem podjęcia pracy podczas czterech niedziel przypadających na czas mistrzostw. – Podpisaliśmy układ zbiorowy wraz z politykami i przedstawicielami Izby Gospodarczej Austrii. W te niedziele mogą być otwarte sklepy tylko od godz. 12 do 18, pracować mogą tylko ci, którzy sami wyrażą na to zgodę, za 100% więcej wynagrodzenia, poniedziałek po tej niedzieli musi być wolny i opłacony, a firma musi zapłacić za opiekę nad dziećmi – mówił Muellauer.

Sukces Austriaków jest nadzieją na zwieńczenie podobnej kampanii sukcesem w Polsce. – Do tej pory myśląc podobnie działaliśmy w rozproszeniu, teraz chcemy działać wspólnie w oparciu o trzy segmenty: związkowy, przedsiębiorców oraz sektor organizacji pozarządowych – mówił Artur Zawisza, z Stowarzyszenia na Rzecz Swobód Obywatelskich.

Prof. Aniela Dylus z Instytutu Politologii UKSW przypomniała główne argumenty, które przemawiają za ochroną niedzieli. Podkreśliła, że choć niedziela bazuje na chrześcijańskich wartościach, powinniśmy bronić jej powołując się przede wszystkim na argumenty społeczne i kulturowe. „Nie obronimy niedzieli, jeżeli nie będziemy budować consensu, nie wierzę w radykalny podział na Polskę liberalną i Polskę solidarną” – powiedziała prof. Dylus.

Dr Tomasz Wójcik z Politechniki Wrocławskiej, członek Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie stwierdził, że „pracująca niedziela, to dyskryminacja tych, którzy niedzielę uważają za dzień święty, praktyczna dyskryminacja ludzi wierzących”. Wolna niedziela jest jednym z elementów pracy godziwej, której idea jest promowana przez Międzynarodową Organizację Pracy. Godziwa praca to również taka, za która należy się godziwa zapłata oraz taka, która nie niszczy środowiska i zapewnia bezpieczeństwo życia, zdrowia i moralności.

Sygnatariuszami porozumienia „Przymierze na rzecz wolnej niedzieli” są także organizacje chrześcijańskie: Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach, Polski Związek Kobiet Katolickich, Związek Dużych Rodzin, Polskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców, Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”.

Status obserwatorów „Przymierza” mają: Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej, Stowarzyszenie Civitas Christiana, Polska Federacja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

ju / Warszawa

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna