Wolna Niedziela, Przymierze na rzecz Wolnej Niedzieli, NSZZ Solidarność, Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń, Alfred Bujara, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
+48 505 085 570 sbhiu@solidarnosc.org.pl

24 listopada Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca przyszłego roku pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu będzie handlowa. W 2019 roku sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu.

– Rozłożone w czasie dojście do wszystkich niedziel wolnych od pracy w handlu z pewnością należy ocenić jako sukces. Wcześniejsza propozycja sejmowej komisji dotycząca wprowadzenia zaledwie 2 wolnych niedziel w miesiącu była sprzeczna z duchem obywatelskiego projektu ustawy, pod którym podpisało się ponad pół miliona ludzi, oraz nie spełniała oczekiwań pracowników handlu. Teraz możemy mówić o rzeczywistym kompromisie – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność oraz inicjator obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Przyjęta przez posłów ustawa zakłada również dodatkowe 7 niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy będą czynne w niedziele w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli podczas sezonowych wyprzedaży.

Jednocześnie ustawa zakłada liczne wyjątki od wprowadzonych ograniczeń. Otwarte we wszystkie niedziele będą mogły być m.in. piekarnie, cukiernie stacje benzynowe, czy sklepy na dworcach i lotniskach. Wprowadzono jednak pewne obostrzenia, aby nie dopuścić do sytuacji budowania supermarketów przy stacjach benzynowych, czy też tworzenia nowych sklepów na dworcach.

Handlować we wszystkie niedziele będą mogły również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. – To rozwiązanie podobne do tego, które obecnie funkcjonuje w święta wolne od pracy z jedną bardzo ważną zmianą. Obecnie w święta pracodawcy obchodzą przepisy i zatrudniają pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych. Zapisy ustawy o wolnych niedzielach eliminują ten proceder – podkreśla Bujara.

Przewodniczący dodaje, że niektóre zapisy ustawy nie są satysfakcjonujące dla strony społecznej i handlowa Solidarność będzie zabiegać o jak najszybszą nowelizację. – Jedną z tych kwestii jest handel internetowy. Ograniczenia w tym zakresie, które zapisaliśmy w obywatelskim projekcie ustawy zostały wykreślone, co tworzy spore pole do nadużyć. Kolejna sprawa dotyczy wykreślenia z ustawy zapisów dotyczących wszelkiego rodzaju centrów logistycznych. W zgłoszonym przez nas projekcie praca w tego rodzaju przedsiębiorstwach w niedziele była dopuszczalna za zgodą pracownika. Pracownikom przysługiwałby również 100 proc. dodatek za pracę w tym dniu. Ten postulat wciąż pozostaje aktualny – wskazuje Alfred Bujara.

źródło: http://www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/pracownicy_handlu_odzyskaja_prawo_do_wolnych_niedziel1.html