Komisja Krajowa wsparła swoim stanowiskiem działania Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w „Siarkopol” Grzybów oraz Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, którzy od lat walczą o dalsze istnienie ostatniej kopalni siarki w Polsce.
– Ma to związek z powolnym lecz nieuchronnym wyczerpywaniem się złóż siarki wydobywanej z aktualnych odwiertów. Planowane inwestycje wykorzystania istniejących złóż siarki (Rudki k/Połańca) natrafiają na opór samorządu połanieckiego, od którego zależy uwzględnienie tej inwestycji w planie zagospodarowania gminy – wskazuje stanowisko.
Ponieważ siarka jest surowcem strategicznym konieczna jest – zdaniem członków Komisji – zmiana ustawy prawo geologiczne i górnicze lub przyjęcie tzw. specustawy, które niezwłocznie umożliwią rozpoczęcie niezbędnej inwestycji dla dalszego istnienia „Siarkopolu”.
– Konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych, które leżą po stronie właściciela „Siarkopolu”, czyli Grupy Azoty, oraz nadzoru właścicielskiego, czyli Ministra Aktywów Państwowych – czytamy w stanowisku.
ml/k