Dziś w Warszawie obradował sprawozdawczo-wyborczy Kongres Krajowego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ „Solidarność”.
Wiesław Murzyn był jedynym kandydatem na funkcję przewodniczącego. Delegaci wybrali go niemal jednomyślnie. To trzecia kadencja przewodniczącego.
Wyzwań jest dużo i piętrzą się jeszcze bardziej w ostatnim czasie. Mamy bardzo rozdrobnioną strukturę, jeżeli chodzi o pracodawców i o finansowanie. Mamy organy prowadzące w postaci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w postaci samorządów i jeszcze spółki Skarbu Państwa, na przykład Radiofonia i Telewizja Publiczna. Są także instytucje współprowadzone przez ministerstwo i przez samorządy. Problemem jest mnogość pracodawców, bo i muzealnicy, i pracownicy bibliotek publicznych mają kilka tylko instytucji narodowych, a reszta to są instytucje podległe na przykład pod prezydentów miast, a w przypadku bibliotek także pod burmistrzów i wójtów. To dla nas jest pewne wyzwanie
– mówi Wiesław Murzyn.
„Przed nami dużo wyzwań”
– Jeśli zaś chodzi o media, to nie do końca wyjaśniona jest sprawa stałego finansowania. Mamy potrójne właściwie finansowanie – z jednej strony abonament, z drugiej reklama, a z trzeciej to rekompensata utraconych dochodów z tytułu zwolnienia pewnych grup obywateli z płacenia abonamentu. Dochodzi do tego fakt, że w niektórych sytuacjach nie możemy występować jako sfera budżetowa, ponieważ niektóre instytucje, których pracowników zrzeszamy, mają osobowość prawną. Są finansowane z budżetu, natomiast nie są stricte sferą budżetową. Bywa tak, że przy zamrożeniu płac pracownicy są brani pod uwagę, ale przy podwyżkach już nie – dodaje przewodniczący.
W każdej z naszych sześciu sekcji specyfika pracy jest inna i problemy też są inne i musimy to wszystko razem jakoś godzić. Mamy ok. 4500 członków. Jesteśmy jednym z mniejszych sekretariatów, ale przed nami jest dużo wyzwań. My okres wyborczy kończymy, ale pewna niepewność rodzi się wraz z wyborami w strukturach państwa. Czekamy na wyłonienie nowych władz
– zapowiada.
Na kongresie gościł Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Odczytano także list od przewodniczącego Piotra Dudy, w którym przewodniczący opisał działania Komisji Krajowej na przestrzeni ostatnich lat oraz wyjaśniał poszczególne zapisy porozumienia, jakie Solidarność podpisała z rządem 7 czerwca.
Bogdan Kubiak z kolei odpowiadał na pytania obradujących delegatów. Rozmawiano głównie o finansowaniu pracowników sfery kultury oraz mediów.
Tysol.pl