Uhonorowani Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

• piątek, 21 Maja 2021
  • Branże

20 maja 2021 r. w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się uroczystość wręczenia działaczom Krajowych Sekcji i Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie, z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”, nadał Prezydent RP Andrzej Duda.

Za zasługi dla Niepodległej uhonorowani zostali:

Zbigniew CEBULA – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Stanisław DRĄŻEK – Krajowa Sekcja Przemysłu Elektromaszynowego NSZZ „Solidarność”
Stanisław GŁOWACKI – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Marian KOKOSZKA – Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”
Andrzej KUCHTA – Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”
Waldemar OŻÓG – Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”
Bogdan SZOZDA – Krajowa Sekcja Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręczyła Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, która zwróciła się do uczestników uroczystości słowami:

– W 2018 roku tuż przed uroczystymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda na XXIX Sesji Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, wskazał, że uważa „Solidarność” za jeden z wielkich symboli Stulecia. Symbolu, dzięki któremu dzisiaj możemy patrzeć na miniony wiek z perspektywy kraju wolnego, niepodległego, rozwijającego się. „Solidarność” to wielki ruch społeczny, ale też związek zawodowy, który zawsze z odwagą i determinacją upominał się i nadal upomina się o prawa pracownicze. Niech więc otrzymane przez Państwa w dniu dzisiejszym Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości będą naszym skromnym hołdem dla Państwa wkładu w kształtowanie wolnego demokratycznego państwa, za pracę dla Niepodległej i za Wasze zaangażowanie w „Solidarność”. Proszę również przyjąć serdeczne pozdrowienia od Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z życzeniami dobrego zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

Głos zabrał również Bogdan Szozda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”:

– Każda kolejna rocznica skłania do refleksji nad upływającym czasem i wspomnień o ludziach, z którymi pracowaliśmy przez lata, wielu z nich niestety, nie ma już wśród nas. To czas uhonorowania tych najbardziej zasłużonych i podziękowania im za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz polepszania bytu pracowników naszych branż i budowę demokratycznego Państwa. Pragnę podziękować Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Andrzejowi Dudzie za nadanie odznaczeń dla naszych działaczy. (…) Serdecznie gratuluję Kolegom wyróżnienia, życzę kolejnych sukcesów w pracy związkowej i społecznej, a będącym już na emeryturze, życzę zasłużonego odpoczynku w dobrym zdrowiu.

Rolę gospodarza uroczystości pełnił Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność”, który podziękował Doradcy Prezydenta RP Agnieszce Lenartowicz-Łysik za wręczenie medali działaczom Związku.

Region Rzeszowski