Uczcili pamięć Bohaterów Radomskiego Czerwca ’76

• wtorek, 27 Czerwca 2023
  • Regiony

Obchody 47. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 / fot. F. Wrześniewski

25 czerwca odbyły się w Radomiu obchody 47. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76.

Tradycyjnie głównym punktem obchodów była uroczysta msza św. odprawiona w intencji Bohaterów Radomskiego Czerwca i ks. Romana Kotlarza o godz. 13.00 pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76 u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca w Radomiu. Nabożeństwu przewodniczył JE ks. bp Marek Solarczyk, Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Pod pomnikiem złożono także kwiaty.

„Walczyli o godność, podmiotowość i prawo do decydowania”

List do uczestników obchodów wystosował Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”. „Najlepszym, co możemy robić, aby uczcić pamięć Bohaterów radomskiego czerwca 1976 roku, to realizować postulaty, o które wtedy walczyli. A walczyli o godność, podmiotowość i prawo do decydowania o swoich sprawach. Ten protest zmaterializował się cztery lata później w postacie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, dając oręż, z którego nieprzerwanie korzystamy do dzisiaj” – napisał przewodniczący.

Napisał także, że jednym z osiągnięć w celu realizacji tych postulatów jest m.in.  porozumienie pomiędzy Solidarnością a rządem, dzięki któremu wprowadzonych zostanie wiele pozytywnych rozwiązań dla pracowników.

Region Ziemia Radomska NSZZ ,,S”