Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

ZWIĄZKOWCY ZAWODOWCY w FIRMIE

wtorek, 1 Sierpień, 2023

W naszym Regionie nie mamy przesadnie wielu związkowców, którzy ze względu na wypełnienie warunków ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 854) są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, a to z prostego powodu, ponieważ prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:

  • częściowo jednej osobie wykonującej pracę zarobkową w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych przez pracodawcę, jeżeli ich liczba jest mniejsza od 150;
  • jednej osobie wykonującej pracę zarobkową, jeżeli związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych przez pracodawcę;
  • dwóm osobom wykonującym pracę zarobkową, jeżeli związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych przez pracodawcę;
  • trzem osobom wykonującym pracę zarobkową, jeżeli związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych przez pracodawcę;
  • kolejnej osobie wykonującej pracę zarobkową za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, jeżeli zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych przez pracodawcę;
  • w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może ono być udzielane większej liczbie osób wykonujących pracę zarobkową, zgodnie z ww. zasadami.
  Jak wynika choćby z Rejestru Komisji Zakładowch Regionu Toruńsko-Włocławskiego większość naszych regionalnych „oficerów związkowych” funkcjonuje w komisjach liczących poniżej 150 członków. To wynika z wielu czynników, o których teraz nie ma co pisać, jednak okazuje się, że i ta, stosunkowo nieduża grupa „na związkowym etacie” od czasu do czasu ma pewne dylematy prawne. Zatem, żeby nie rozpraszać, trzeba od razu stwierdzić, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy na okres pełnienia funkcji członka zarządu zakładowej organizacji związkowej nie powoduje zwolnienia takiego pracownika ze wszystkich obowiązków związanych z pozostawaniem w stosunku pracy. Skutkuje jedynie zwolnieniem z obowiązku gotowości do wykonywania pracy w okresie tego zwolnienia, ale stosunek pracy trwa.

Choć zwolnienie jest nazywane „urlopem związkowym” lub „etatem związkowym”, to jednak zgodnie z prawem jest to etat u pracodawcy, a nie w NSZZ „Solidarność”! To pracodawca zwalnia osobę wykonującą pracę zarobkową z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej.

Zwolnienie następuje na podstawie wniosku zarządu organizacji związkowej (pracodawca musi go rozpatrzeć w ciągu 7 dni)w okresie zwolnienia od pracy ustala się wynagrodzenie według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy… No właśnie, a urlop?

Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy: „Pracownik oddelegowany do zarządu zakładowej organizacji związkowej cały czas pozostaje pracownikiem zatrudnionym u swojego pracodawcy, nie przebywa na urlopie bezpłatnym, a więc nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego i może wykorzystać urlop, zarówno zaległy, jak i bieżący. Urlopu udziela pracodawca, a nie zarząd NSZZ „Solidarność”, gdyż oddelegowany pracownik pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, a nie ze związkiem zawodowym.

Szczegóły w zakresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy określa przepis wykonawczy, czyli: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługującego osobie wykonującej pracę zarobkową, sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego przysługującego osobie w okresie zwolnienia od pracy oraz wynikających z tego tytułu uprawnień i świadczeń (Dz.U. z 2018 r. poz. 2323).

Red.