Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

piątek, 8 Listopad, 2024

13 listopada br. przypada 80. rocznica uderzenia niemieckiej rakiety V-2 na inowrocławską dzielnicę mieszkaniową w Mątwach.

O tym, że inowrocławianie lubią historię przekonaliśmy się nie raz. Także przewodniczący Oddziału naszego ZR NSZZ”S” Mariusz Kawczyński chętnie angażuje związkowców do czynnego udziału w przedsięwzięciach promujących dzieje Inowrocławia i okolic. Tym razem okazja jest nieco sensacyjna, ponieważ upamiętnia zdarzenie z lat II wojny, gdzie w tle przewija się incydent z tajemniczą niemiecką bronią -rakietą V2.

Pocisk spadł blisko domu pomiędzy ul. Piękną a Kwiatową, rujnując go całkowicie i zabijając pod gruzami polskich i niemieckich cywilów. Do podobnych eksplozji doszło wcześniej także w sąsiednich powiatach. Mówiło się, że Niemcy na terenie Kraju Warty testują rakiety V-2. Miała być to cudowna broń, która zmieni przebieg wojny.

– Nazwiska ofiar odnotowano w urzędzie stanu cywilnego, niemiecki urzędnik zanotował, że zginęli w skutek nalotu bomby lotniczej, po nalocie nieprzyjaciela, wroga, czyli Niemcy musieli zakamuflować ten wypadek i ukryć, że to była ich rakieta, bo nie bardzo by to wyglądało, że własnych rodaków zabili- wskazuje Edmund Mikołajczak, historyk i regionalista.

   

Chcąc ocalić od zapomnienia mątewską historię Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował wystawę fotografii ze zbiorów mieszkańców Inowrocławia. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym w Mątwach przy ul. Mątewskiej 24 przy grobach cywilnych ofiar – Katarzyny Małachowskiej z d. Mielcarek oraz Joanny Schumacher z d. Pawlak.

Podczas otwarcia zostaną również wręczone upominki-nagrody dla osób, które udostępniły swoje rodzinne archiwa na wystawę.

Fotografie na tablicach ukazują przemysłową dzielnicę z okresu lat 30. XX w., czasu okupacji, aż po rzeczywistość PRL-u. Wystawa będzie prezentowana na cmentarzu tylko do dnia 13 listopada!

Później zostanie przeniesiona do sali kominkowej w Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR przy ul. Poznańskiej 384. Mobilną wystawę będzie można również wypożyczać.

Pomysłodawcą wystawy jest Piotr Bandurski, merytorycznie opracował Edmund Mikołajczak, a graficznie przygotowała Lidia Piasecka. Z tej okazji pojawił się też plakat, gdzie m.in. jest logo Solidarności.

Partnerzy wystawy:

QEMETICA SODA POLSKA

Powiat Inowrocławski

Miasto Inowrocław

Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność”

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu – Mątwach

DENAR Kalisz – Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii

Zarząd Osiedla Mątwy

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Inowrocław