Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

Wywal się z pracy – poprawnie!

wtorek, 21 Maj, 2019

Z sygnałów, jakie docierają do Zarządu Regionu, a także z tematyki spraw kierowanych do naszych prawników wynika, że w ostatnim czasie nasila się zjawisko … porzucania pracy. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że nagle znajdujemy pracę lepszą, lepiej płatną, lub tylko ciekawszą. Często przyszły pracodawca kusi (zwłaszcza budowlańców i specjalistów) – „przyjdź zaraz, to jeszcze znajdzie się jakiś bonusik (pieniężny – najczęściej)”. Owe „przyjście zaraz” w domyśle oznacza „walnij w cholerę dotychczasową robotę i od jutra do mnie”…. Fajnie, tyle, że można sobie narobić niezłych kłopotów!

Gdy postanowiłeś, że rezygnujesz z zatrudnienia u swojego obecnego pracodawcy, to nie możesz tak po prostu następnego dnia nie przyjść do pracy. Powinieneś najpierw wypowiedzieć umowę o pracę. Musisz to zrobić we właściwej formie i we właściwy sposób. Pamiętaj, że nie każdą umowę o pracę możemy rozwiązać w dowolnym momencie. To czy nasza umowa o pracę nadaje się do wypowiedzenia zależy od jej rodzaju, a także w pewnym zakresie od jej treści. Ważne, żebyś wiedział, że umowa o pracę nie rozwiąże się od razu, ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia! Długość tego okresu zależy od rodzaju łączącej nas z pracodawcą umowy o pracę, a także naszego stażu pracy u tego pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:

a)      dwa tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, b)      miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, c)       trzy miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny wynosi: a)      3 dni robocze – jeżeli okres próbny nie przekraczał 2 tygodni, b)      1 tydzień – jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie, c)       2 tygodnie – jeżeli okres próbny wynosił 3 miesiące. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony wynosi w każdym wypadku 2 tygodnie.

Firma może żądać od pracownika odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie

Zgodnie z art. 611 k.p. w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 par. 11 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Co istotne, odszkodowanie przysługuje pracodawcy nawet wówczas, gdy pracodawca nie poniósł szkody (wyrok Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2005 r. III PK 2/2005, OSNP 2005/23/372). Innymi słowy, szkoda pracodawcy nie jest warunkiem odpowiedzialności pracownika. Należy również pamiętać, że pracodawca nie może żądać powrotu pracownika do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Takie żądanie byłoby sprzeczne z zasadą wolności pracy. Pracodawcy, zgodnie z treścią wskazanego powyżej przepisu, przysługuje wyłączenie odszkodowanie na podstawie kodeksu pracy, co wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego. Jednocześnie zasądzenie od pracownika na rzecz pracodawcy odszkodowania powoduje obowiązek dla pracodawcy do zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o bezpodstawnym rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika ze skutkiem natychmiastowym.

Jak widać – nagłe porzucenie pracy może nas nieco kosztować… A w ogóle – członkowie naszego związku mogą w takich sprawach (i w setkach innych) powziąć przed faktem dokonanym podstawową wiedzę i to za darmo. Tak więc nie mając pewności – nie kombinujcie samemu, ponieważ często można wpaść w kłopoty. Redaktor