Będziesz mógł legalnie przyznać się pracodawcy, że znasz wynagrodzenia swoich kolegów i koleżanek (o ile koledzy przekazali ci informacje o swoim wynagrodzeniu). Projekt nowelizacji kodeksu pracy, z którego wynika taka możliwość wejdzie w życie w II połowie 2025 r. Możesz informacje o pensjach kolegów wykorzystać np. w negocjacjach o podwyżkę.
Wynika to m.in. z tego przepisu, który niedługo pojawi się w Kodeksie pracy:
Jest to art. 10 § 21 Kodeksu pracy (przepis wejdzie 6 miesięcy po publikacji w Dzienniku Ustaw), który stanowi:
Wynagrodzenie, jak i jego poziom są jawne podczas trwania stosunku pracy, a także przed jego nawiązaniem.
Przepis oznacza, że:
1) Pracownik może publicznie mówić o swoim wynagrodzeniu od danego pracodawcy
2) Pracownik, który pozyskał od swoich kolegów i koleżanek w pracy informacje o ich wynagrodzeniach ma prawo powołać te informacje w negocjacji z pracodawcą o wysokości podwyżek.
Pracodawca nie będzie mógł podać pracownikowi informacji o pensji innego- konkretnego pracownika, a jedynie będzie mógł informować o wynagrodzeniach średnich. Za to pracownicy będą mieli możliwość rozmawiania o swoich wynagrodzeniach. Wszelkie zapisy w umowach o pracę i regulaminach zakazujące takich rozmów staną się nieważne. Ta możliwość będzie wynikała z projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który wejdzie w życie w II połowie 2025 r.
Na razie jest to wszystko w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy złożonym w Sejmie 5 grudnia 2024 r. Jest pewne, że projekt stanie się ustawą, gdyż:
Redaktor - Jest to projekt złożony przez posłów rządowej koalicji (a nie posłów PIS),