Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

WYPŁATA -WIEDZA PUBLICZNA (NO… PRAWIE)

poniedziałek, 9 Grudzień, 2024

Będziesz mógł legalnie przyznać się pracodawcy, że znasz wynagrodzenia swoich kolegów i koleżanek (o ile koledzy przekazali ci informacje o swoim wynagrodzeniu). Projekt nowelizacji kodeksu pracy, z którego wynika taka możliwość wejdzie w życie w II połowie 2025 r. Możesz informacje o pensjach kolegów wykorzystać np. w negocjacjach o podwyżkę.

Wynika to m.in. z tego przepisu, który niedługo pojawi się w Kodeksie pracy:

Jest to art. 10 § 2Kodeksu pracy (przepis wejdzie 6 miesięcy po publikacji w Dzienniku Ustaw), który stanowi:

Wynagrodzenie, jak i jego poziom są jawne podczas trwania stosunku pracy, a także przed jego nawiązaniem. 

Przepis oznacza, że:

1) Pracownik może publicznie mówić o swoim wynagrodzeniu od danego pracodawcy

2) Pracownik, który pozyskał od swoich kolegów i koleżanek w pracy informacje o ich wynagrodzeniach ma prawo powołać te informacje w negocjacji z pracodawcą o wysokości podwyżek.

Pracodawca nie będzie mógł podać pracownikowi informacji o pensji innego- konkretnego pracownika, a jedynie będzie mógł informować o wynagrodzeniach średnich. Za to pracownicy będą mieli możliwość rozmawiania o swoich wynagrodzeniach. Wszelkie zapisy w umowach o pracę i regulaminach zakazujące takich rozmów staną się nieważne. Ta możliwość będzie wynikała z projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który wejdzie w życie w II połowie 2025 r.

Na razie jest to wszystko w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy złożonym w Sejmie 5 grudnia 2024 r. Jest pewne, że projekt stanie się ustawą, gdyż:

  1. Jest to projekt złożony przez posłów rządowej koalicji (a nie posłów PIS),

2. Wykonuje szereg zapisów dyrektywy UE 2023/970 -. obowiązuje od  6 czerwca 2023 r. Jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. dotycząca wzmocnienia zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o tej samej wartości.

Wniosek o ujawnienie średnich wynagrodzeń w firmie

Nowością będzie także wniosek pracownika o ujawnienie średnich wynagrodzeń w danej firmie (na stanowiskach odpowiadających temu co robi pracownik). Informacje te są podstawą ułatwionych postępowań antydyskryminacyjnych.

Art. 101 § 1. Pracownicy mają prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć w odniesieniu  do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości.

§ 2. Pracownicy mogą zwracać się do pracodawcy z wnioskiem, o którym mowa w § 1 za pośrednictwem swoich przedstawicieli.   § 3. Pracodawca udziela w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek o którym mowa w § 1, bez zbędnej zwłoki nie później niż w 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Redaktor