We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jest w nim informacja, na którą samorządy czekały z niecierpliwią od wielu tygodni – termin jesiennych wyborów. Datę wyznaczono na niedzielę, 21 października.
– Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 27 sierpnia 2018 roku należy podać do publicznej wiadomości informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej. Tego dnia mija też termin na zawiadomienie PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
6 września upływa czas na zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
Do 16 września (do godz. 24) należy zgłosić listę kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
Z kolei do 21 września należy podać do publicznej wiadomości informację o numerach granic i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika. Tego dnia mija też termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
Z kolei 26 września (do godz. 24) mija termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 30 września komisarz wyborczy ma powołać obwodowe komisje wyborcze. W gminach ma powstać spis wyborców.