Projekt ustawy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 275 z 25 października 2022 r., str. 33) w zakresie minimalnego wynagrodzenia. Zmianą będzie sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mianowicie projekt przewiduje wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego.
Zmiana w ustalaniu minimalnego wynagrodzenia
Przepisy projektowanej ustawy zakładają, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa od wysokości
minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że pracodawca do ustalenia minimalnego wynagrodzenia nie będzie już mógł przyjąć przysługujących pracownikowi składników wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Celem wprowadzenia tej
zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, premii, nagrodzie i innym dodatkom do wynagrodzenia), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takich przypadkach dodatki te przestały pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego np. doświadczenie zawodowe, sprawowanie dodatkowych funkcji czy też uzyskane wyniki w pracy.
Projektowana ustawa przewiduje także wprowadzenie zasady, że w przypadku, gdy w obowiązujących przepisach będzie mowa o
minimalnym wynagrodzeniu za pracę, pod tym pojęciem trzeba będzie rozumieć minimalne wynagrodzenie ustalone na podstawie nowych przepisów.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2026 r.
Przepisy projektowanej ustawy o
minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakładają, że minimalna pensja będzie stanowić 55 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ile to wyniesie w 2026 r.?
Oczywiście, pewnie nikt nie zna odpowiedzi na powyższe pytanie. Można jedynie spekulować korzystając z prognozy przygotowanej na potrzeby ustawy budżetowej na rok 2025. Według tej prognozy przeciętne wynagrodzenie w Polsce
w 2026 r. wyniesie 9219 zł. Jeżeli minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 55 proc. tej kwoty, to
minimalna pensja może wynieść w przyszłym roku 5070 zł.