Kończy się stary 2023 rok i rozmaite prognozy bombardują nas ze wszystkich stron. Ekonomiści i przedsiębiorcy wchodzą w nowy rok z dużymi nadziejami na ożywienie gospodarki w nadchodzącym roku. Pracownicy i kandydaci do pracy mogą więc liczyć na większy wybór ofert pracy i i wywierać bardziej skuteczną presję na wzrost płac, a w Polsce w różnych formach pracuje nieco ponad 17 mln osób.
Według analityków Instytutu, PKB Polski w 2023 r. wzrosło PKB o 0,3 proc., co jest wynikiem bliskim średniej dla 27 krajów UE (wg szacunków KE ma to być 0,6 proc.).
W przyszłym roku – zdaniem PIE – wzrost gospodarczy Polski powinien oscylować w okolicach 2,3 proc., podczas gdy w UE ma to być 1,3 proc. „Systematycznie wyhamowuje też inflacja. Jej średnia wartość w Polsce w 2023 r. wyniosła 11,6 proc. W kolejnym roku tempo wzrostu cen spadnie do 5,1 proc. Równolegle utrzyma się dwucyfrowe tempo wzrostu wynagrodzeń, które w 2024 r. wyniesie 10,3 proc.” – wskazano.
Polski Instytut Ekonomiczny dodał, że w marcu br. wskaźnik CPI spadł z poziomu 18,6 proc. w lutym do 6,5 proc. w listopadzie. Ten trend – według Instytutu – dalej będzie widoczny w 2024 r., choć już nie w tak gwałtownym tempie. „Prognozujemy, że inflacja w 2024 r. wyniesie średnio 5,1 proc., co oznacza niewielką zmianę w stosunku do bieżących wyników”.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w 2023 roku stopy procentowe dwukrotnie: we wrześniu o 75 punktów bazowych i w październiku o 25 punktów bazowych, a na kolejnych dwóch posiedzeniach powstrzymała się od zmian. Choć rynek dość jednomyślnie przekonany jest, że obniżki miały raczej motywacje polityczne niż ekonomiczne, to większość ekonomistów pochwala dalszą wstrzemięźliwość NBP w luzowaniu polityki pieniężnej i przewiduje, że po zmianie władzy Rada wróci do kierowania się swoim mandatem, czyli kontrolowania inflacji. Niewielkie obniżki stóp są jednak w 2024 roku prawdopodobne, zwłaszcza, że spodziewane są również w największych obszarach gospodarczych świata. Zarówno ekonomiści BNP Paribas, jak i PKO BP są zdania, że w perspektywie 12 miesięcy stopy procentowe znajdą się o 50 punktów bazowych niżej niż obecnie, z referencyjną wynoszącą 5,25%. Od początku roku do połowy grudnia złoty umocnił się do dolara o ponad 11,5%, a dolar do złotego osłabił się o ponad 10%. W relacji do euro ruch był nieco słabszy i wyniósł między 8 a 9%. Ten trend powinien zostać podtrzymany w nadchodzącym roku. Tyle wiadomości ekonomiczne, jednak my – związkowcy z NSZZ „Solidarność” – u progu Nowego Roku – mamy dodatkowe powody do optymizmu. Nasza regionalna organizacja ma dobre warunki funkcjonowania „w obronie twoich praw”; ustabilizowane struktury, nową, funkcjonalną siedzibę, doświadczonych działaczy, którzy wiedzą po co zostali wybrani, zaplecze prawne, sprecyzowany program działania itp. W przyszłym 2024 roku pewnie czekają nas nowe zadania – głównie związane z reformami kodeksu pracy i przejmowaniem na nasze „podwórko” uregulowań MOP i UE, ale damy radę! Bez obaw; z Tobą, Twoimi współpracownikami z Solidarnością będzie OK! Nowy Rok witamy bez obaw o członków związku! Red. Fot. Przewodniczący naszego ZR Tomasz Jeziorek