PAŁUKI
Być może to niewielkie łukowate wzniesienia dały nazwę Pałukom… Jest ich tu mnóstwo! A co pagórek, to inna historia… W „sercu lubym ustroniu” – saga hrabiostwa Skórzewskich, w modrzewiowych ścianach kościoła w Gąsawie – barokowe skarby kanoników z Trzemeszna, mogileński klasztor benedyktynów na malowniczym półwyspie. Pałuki to też Kujawska Jerozolima w Pakości i ruiny zamku Sędziwoja VI Pałuki herbu Topór w Szubinie. Znasz Żnin, Biskupin i Wenecję? Zobacz jak wiele jeszcze do odkrycia!
KUJAWY
Kuiati, wicher, od którego niektórzy wywodzą nazwę Kujawy, snuje swą opowieść od Bydgoszczy, przez Włocławek, po słynące z megalitów Wietrzychowice… Przysiada na drewnianym płocie skansenu w Kłóbce, hula po kujawskich równinach, odwiedzając stary Brześć Kujawski i kruszwicką wieżę pamiętającą złego króla Popiela. Na cztery strony świata niesie skrywane w jeziornych szuwarach losy Goplany. Ze świstem przeciska się przez tarninę w tężniach i spogląda ze strzeleńskiego wzgórza Św. Wojciecha, hen daleko…
BORY TUCHOLSKIE I KRAJNA
W szumiących lasach Borów Tucholskich, w ujarzmionych wodach Brdy, na falujących zbożem wzniesieniach i polnych drogach Krajny, znajdziesz tu i ówdzie bramy czasu. Wrota kanału w Fojutowie, wejście do szybu Kopalni Montania, Grota Najświętszej Marii Panny z Lourdes, Diabelski Kamień w Leosi. Zdarza się, że ślady przeszłości są ulotne, jak pióro Sat Okh’a, albo lawendowa woń ogrodów Pałacu w Runowie Krajeńskim… Bądź uważny.
DOLINA DOLNEJ WISŁY I ZIEMIA CHEŁMIŃSKA
Bujna nadwiślańska roślinność porasta historyczne miejsca. Urzekające krajobrazy odwracają nieco uwagę od ciekawych dziejów tych ziem. Od objawień, za sprawą których powstało maryjne sanktuarium w Topolnie, przez historię pracowitych niderlandzkich osadników, po ślady Zakonu Krzyżackiego. W kalejdoskopie wrażeń jest też ułańska przeszłość Grudziądza, wspomnienie genialnego chirurga Ludwika Rydygiera oraz kadry z filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” w Radzyniu Chełmińskim. A w Czarcich Górach ponoć wciąż słychać diabelskie harce…
POJEZIERZE BRODNICKIE I ZIEMIA DOBRZYŃSKA
Historia przegląda się tu w przejrzystych lustrach jezior… Uwolnione pięknem natury myśli malują obrazy inspirowane faktami i lokalnymi przypowieściami. Migają rycerskie zbroje i krzyżackie pióropusze, jest i zjawa z zamku na golubskim wzgórzu. To mądra i gospodarna starościna, pani tutejszych ziem – Anna Wazówna. Czas odmierzają tu nie tylko zegary, ale i osobliwy pałac – kalendarz, wzniesiony w Jabłonowie – Zamku.
BYDGOSZCZ
Każdego roku Paszport Turystyczny zachęcał do odkrywania zakamarków największego miasta w województwie. Tym razem zapraszamy Cię do niezwykłego spaceru po magicznej Bydgoszczy, która odkryje przez Tobą swoje wyjątkowe miejsca! Czy wiesz, że Bydgoszcz położona jest nad kilkoma rzekami? Nic więc dziwnego, że posiada także wyspę, tramwaj wodny oraz turystyczny Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła – TeH₂O. Te i inne ciekawostki z miasta nad Brdą odkryjesz podczas gry terenowej. Przygotuj się na zagadki i dobra zabawę!
TORUŃ
Znasz Toruń? Pewnie tak! Każdego roku Paszport Turystyczny prowadził do atrakcji największego centrum turystycznego w województwie. Tym razem w najciekawsze zakątki miasta Kopernika zaprowadzi Cię gra terenowa. Toruń to nie tylko pierniki, chociaż jest to pierwsze skojarzenie każdego z nas. Nie tylko zatem te słodkości pokażemy Ci podczas naszego zagadkowego spaceru urokliwymi ulicami Torunia. Miasta pełnego zabytków, monumentalnych kościołów i dawnych zabudowań, które przetrwały do naszych czasów. Podążając ścieżkami niemalże nad samą Wisłą odwiedzimy ratusz, zajrzymy do dawnego zamku krzyżackiego i spotkamy się z tematem sacrum. Dobra informacja dla łasuchów: pierników też nie zabraknie!