Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

TOMEK W TYGODNIKU

środa, 13 Styczeń, 2021

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” jest zamieszczony wywiad z przewodniczącym naszego Zarządu Regionu Tomaszem Jeziorkiem.

Tomasz udzielił wywiadu redaktorowi TS Marcinowi Koziestańskiemu. Rozmowa obu panów toczy się wokół aktualnych spraw związku, a co do szczegółów to oczywiście zachęcamy i zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność”.

A CO JESZCZE W TYTM NUMERZE?

 

– Najważniejsze jest to, żeby mieć swoje zdanie. Na dodatek jestem uparta, co często nie jest dobrą cechą, ale w tym biznesie trzeba być upartym, żeby osiągnąć sukces. To nie jest tak, że wysyłają mi jakiś utwór i każą nagrywać piosenkę. To ja mówię „nie” i bronię swojego zdania – mówi Zuza Jabłońska, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
foto. TS
Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej. By bezpłatnie czytać „TS” wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika. LINK DO APLIKACJI A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z Zuzą Jabłońską? Piosenkarka opowiada m.in. o swojej najnowszej płycie – „Psycho”.
– Psycho mogę być w każdej sytuacji. To się może objawiać w życiu prywatnym i zawodowym. A co do tytułu mojej debiutanckiej płyty „Psycho”, to wszystko zamknęłam w albumie i określiłam to jednym słowem. Opisuję siebie, swoje odczucia, to, co mam w głowie i w sercu. Przedstawiam nie do końca dobre strony mojego ja. Nie lubię być słodka i ładna, taka, która mówi „coś tam, coś tam”. Chciałam, żeby moja muzyka się wyróżniała.
Polecamy także artykuł Teresy Wójcik „COVID-19 i rynek pracy UE”
Przed wstrząsem wywołanym przez COVID-19 rynek pracy UE był w mocnej kondycji. Stopa zatrudnienia wyniosła 73,1 proc. w 2019 r. i była najwyższą średnią roczną w historii całej Unii, a stopa bezrobocia spadła szósty rok z rzędu – do 6,7 proc. w 2019 r. Utrzymywały się jednak pewne nierówności strukturalne, np. zatrudnienie osób o niskich kwalifikacjach nadal nie w pełni poprawiło się po kryzysie finansowym w latach 2007-2008. Pandemia spowodowała nagłe zatrzymanie ożywienia na rynkach pracy w UE i całkowicie zmieniła perspektywy.
Aleksander Żywczyk pisze o automatycznych taksówkach.
Najnowszy model taksówki, który już niedługo wyruszyć ma na ulice największych kalifornijskich miast, będzie wyglądał, jak żywcem wyjęty z filmów science fiction. Doskonale symetryczny, nie będzie miał przodu ani tyłu – pojedzie drogą w obie strony. Kierowcą będzie komputer, który przyjmie od pasażerów zlecenie i płatność kartą kredytową. Pojazd dojedzie do celu bezpiecznie i możliwie najszybciej. Pierwsze autonomiczne taksówki od kilku tygodni dość dobrze radzą sobie w chińskim Shenzhen.
„Opozycja wewnętrzna” to artykuł Jakuba Pacana o relacjach między PiS-em a Solidarną Polską
Solidarna Polska – świadomie lub nie – stosuje taktykę PiS wobec AWS sprzed dwudziestu lat. Różnica polega na tym, że Zbigniew Ziobro i jego ludzie wzięli za cel UE. Jak kiedyś PiS protestował przeciw układom i patologiom w III RP, tak dziś SP ciska gromy na patologie w Unii i oskarża rząd o zbyt miękką postawę. Patrząc na ostatnie działania polityczne Zbigniewa Ziobry i polityków Solidarnej Polski, nie sposób nie dopatrzyć się w nich analogii do działań braci Kaczyńskich w 2001 roku wobec rządów AWS, kiedy to oni sami siebie nazywali „opozycją wewnętrzną” i punktowali rząd Jerzego Buzka z pozycji konserwatywnych.
Z najmłodszym przewodniczącym regionu, szefem Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomaszem Jeziorkiem rozmawiał Marcin Koziestański.
– Praca lidera związkowego jest ciężkim i stresującym zajęciem. Dlatego trudno jest namówić młode osoby, by zajęły się działalnością związkową. A właśnie to młode osoby mają zupełnie inną wizję prowadzenia organizacji związkowej. I tego nam brakuje, bo przemiany w Polsce spowodowały, że musimy iść w innym kierunku. Solidarność musi być związkiem profesjonalnym
– mówi związkowiec. W numerze również m.in.: – „Tendencja pozytywnie dynamiczna” – Mateusz Kosiński o rosnącej pensji minimalnej – „Wydoić Polaków” – Aleksander Żywczyk o gospodarce III RP – „Umiemy chronić ptaki drapieżne” Jakub Pacan rozmawia z dr Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ZOO – „Chiny prześcigną Amerykę” – Aleksander Żywczyk o tym, że za osiem lat Chiny będą najsilniejszą gospodarką globalną – „Czy wolno pytać o szczepionki i dlaczego nie” – Agnieszka Żurek o szczepionkach na COVID-19 – „Chrześcijaństwo a konserwatyzm” – Aleksandra Jakubiak – „Przegrał Trump jako szeryf” – Teresa Wójcik o sytuacji w USA – Sebastian Pytel recenzuje film „Normalni ludzie” – Piotr Łopuszański opisuje książkę „Twórczość na zamówienie” – Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Nacjonalizmy: tradycyjne i nowoczesne” – Mateusz Kosiński rozmawia z Krzysztofem Szujeckim, autorem książki o przedwojennych polskich sportsmenkach – Łukasz Bobruk o grze Krzysztofa Piątka w Berlinie i Anna Zielińska próbie wejścia na K2 Magdaleny Gorzkowskiej