Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” (IGWP) oceniła negatywnie przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy regulującej kwestię zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Zdaniem Izby proponowane rozwiązania wpłyną negatywnie na wyniki finansowe przedsiębiorstw z branży. Także nasze komisje zakładowe NSZZ”S” w firmach wodociągowych twierdzą, że ewentualne wdrożenie projektu może spowodować szkody dla rozwoju, a nawet istnienia zakładów.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – Prawo wodne, który został w tym tygodniu skierowany do opiniowania przez Ministerstwo Infrastruktury.
Zgodnie z planowanymi przepisami, rady gmin będą zatwierdzać zaproponowane przez przedsiębiorstwa wod.-kan. taryfy za wodę i ścieki. Jeżeli planowana zmiana taryfy przekroczy 15 proc., Wody Polskie będą miały obowiązek ingerencji w proces jej ustalania. Projekt przewiduje też możliwość wprowadzenia na terenie gminy progresywnych taryf dla gospodarstw domowych.
W nawiązującym do projektu komunikacie IGWP wskazuje, że zaproponowane rozwiązania zasadniczo zmieniają porządek prawny w zakresie ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, jednak nie odzwierciedlają zgłaszanych w ostatnich latach postulatów Izby. Z tego powodu IGWP negatywnie ocenia zaproponowaną treść przepisów w tym zakresie.
„W opinii Izby proponowane rozwiązania pogłębią katastrofalną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych; z jednej strony powstają regulacje zabezpieczające infrastrukturę krytyczną, z drugiej zaś zagrażają ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców” – czytamy w komunikacie Izby.
Zastrzeżenia IGWP budzi również określona w projekcie ustawy procedura konstruowania taryf i przedkładania wniosku taryfowego. W ocenie Izby jest ona nadmiernie i niepotrzebnie skomplikowana.
„W ocenie Izby projektowane przepisy nie przewidują interakcji pomiędzy organem regulacyjnym a przedsiębiorstwem w procesie uzgadniania – stroną postępowania o uzgodnienie jest wyłącznie gmina i organ. Powyższe wyklucza poprawki i uzupełnienia wniosku na etapie uzgadniania, co uniemożliwia szybkie procedowanie wniosku taryfowego” – zwraca uwagę IGWP. Jeden z naszych przewodniczących NSZZ”S” w wodociągach skwitował to bardziej poetycko: „Ten projekt to gniot, strach go nawet spuścić w kanał”.