STANOWISKJO ZARZĄDU REGIONU
Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność
z dnia 7 kwietnia
w sprawie Poczty Polskiej
Zarząd Regionu Toruńsko- Włocławskiego NSZZ Solidarność sprzeciwia się planowanym zwolnieniom tysięcy pracowników Poczty Polskiej, których skutkiem będzie masowe pozbawianie ludzi zatrudnienia, pogorszenie warunków pracy pozostałym pracownikom, drastyczne obniżenie jakości świadczonych społeczeństwu usług.
Potępiamy też decyzję Zarządu wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) i zastąpienie go regulaminem wynagradzania, który pozbawia pracowników nabytych latami składników wynagrodzenia, pogarszając ich sytuację finansową i tak doprowadzoną, w większości do poziomu wynagrodzenia minimalnego. Działanie takie uderza w stabilność zatrudnienia oraz godność pracowników, którzy przez lata przyczyniali się do funkcjonowania Poczty Polskiej.
Poczta Polska pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu Państwa i społeczeństwa. Jest nie tylko Operatorem usług pocztowych, ale także elementem infrastruktury krytycznej obsługuje urzędy, sądy, prokuratury i inne instytucje zapewniając przepływ oficjalnej korespondencji i przesyłek. Nie można też pomijać jej służebnej roli wobec obywateli – dostarczanie listów, paczek, emerytur, przekazów pieniężnych, czy świadczenie usług bankowych szczególnie na terenach, gdzie brakuje innej infrastruktury.
Apelujemy do władz Poczty Polskiej i odpowiednich instytucji państwowych o:
1. Przywrócenie realnego, niepozorowanego dialogu społecznego – konieczne jest pilne zaangażowanie zarządu poczty Polskiej oraz właściciela (MAP) w rozmowy ze związkami zawodowymi. Dialog społeczny powinien być czytelny i obejmować wszystkie, istotne aspekty transformacji przedsiębiorstwa, w tym uwzględnienie głosu pracowników w procesie zmian.
2. Natychmiastowe wstrzymanie zwolnień w Poczcie Polskiej, które są szkodliwe dla firmy i poważnie zagrażają bezpieczeństwu funkcjonowania Poczty Polskiej.
3. Podjęcia niezwłocznie rzetelnych negocjacji ze związkami zawodowym i w cel u wypracowania nowego ZUZP w duchu poszanowania słusznych interesów stron.
4. Zabezpieczenie infrastruktury krytycznej Poczty Polskiej należy zapewnić działanie przedsiębiorstwa w czasie kryzysów, konfliktów zbrojnych oraz innych nadzwyczajnych okoliczności.
5. Uwzględnienie aspektów społecznych i lokalnych w transformacji Poczty Polskiej, historyczne przywiązanie społeczeństwa do marki oraz jej kluczową rolę w komunikacji społeczeństwa, zapewniania usług, szczególnie na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach.
6. Gwarancję utrzymania placówek pocztowych na terenie całego kraju, co jest kluczowe dla zapewnienia obywatelom dostępności do usług pocztowych.
W obliczu rosnących wyzwań i napięć, szczególnie wojny na wschodzie, Zarząd Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ Solidarność postuluje do rządu Rzeczypospolitej oraz odpowiednich organów państwowych o natychmiastowy ratunek i modernizację Poczty Polskiej – instytucji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju, chwalebnie wpisanym w jego historię.
Zarząd Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ Solidarność deklaruje niezbędną pomoc dla pracowników Poczty Polskiej w obronie ich praw i miejsc pracy.
Tomasz Jeziorek
Przewodniczący Zarządu Regionu
Toruńsko-Włocławskiego NSZZ”S”