Niejako – przy okazji – organizacji rozmaitych wystaw i przedsięwzięć ku pamięci Piotra Bartoszcze w przestrzeni publicznej pojawił się „stary” sztandar Podregionu Inowrocław.
14 lat temu, w związku z ufundowaniem nowego, poprzedni sztandar Podregionu NSZZ Solidarność Inowrocław, decyzją związkowców Oddziału i w porozumieniu z muzealnikami Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu został właśnie tam złożony jako eksponat. Przeszedł gruntowną konserwację i w dobrych warunkach spoczywał sobie jako cenna pamiątka lokalnej społeczności.
W trakcie ostatnich obchodów 40-lecia śmierci Piotra Bartoszcze nasi związkowcy postanowili umieścić go na okolicznościowej wystawie, gdzie wzbudził wiele sympatycznych wspomnień i uwag, a wielu zrobiło sobie przy nim pamiątkowa fotografię.
Różnie podchodzimy do starych sztandarów związku. Wiele z nich jest po prostu przekazywanych do depozytów zaprzyjaźnionej parafii (najczęściej tam, gdzie np. proboszcz był kapelanem związku lub Ludzi Pracy), a sporo do lokalnych placówek muzealnych, lub lokali – biur naszego związku.
Z wieloma są związane rozmaite wspomnienia, bo towarzyszą, bądź towarzyszyły nam przy ważnych wydarzeniach (zjazdy, uroczystości, czasem pogrzeby), stąd należy mieć na uwadze, aby po okresie „służby” nie lądowały byle gdzie, między rupieciami, czy w kantorkach na szczotki. Przecież wiadomo, że mimo swej dostojności, mimo poświęcenia – sztandar to jednak także materialna rzecz, a więc podlega prawom upływającego czasu, pogody, rozmaitych wypadków i po jakimś czasie – jeżeli już się nie da go przywrócić do godnego stanu jest potrzeba jego następcy. Jeżeli już któraś ze struktur związkowych nie ma pomysłu na właściwe zabezpieczenie starego sztandaru niech go zda do Zarządu Regionu.
Redaktor