Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

SPOTKANIE KOMBATANTÓW „S” w PRZYSIEKU

sobota, 31 Sierpień, 2024

30 sierpnia, w przeddzień 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych marszałek Piotr Całbecki tradycyjnie zaprosił do Przysieka pod Toruniem uczestników antykomunistycznej opozycji demokratycznej. Współgospodarzami spotkania są wicemarszałek Senatu RP VIII kadencji Jan Wyrowiński oraz szefowie regionalnych struktur NSZZ Solidarność Sebastian Gawronek (Region Bydgoski) i Tomasz Jeziorek (Region Toruńsko-Włocławski).

To już wieloletnia tradycja, że w przeddzień 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w ośrodku Caritas w Przysieku (kilka km od Torunia) spotykają się dawni działacze NSZZ Solidarność, a także opozycji z czasów PRL. I tym razem, kto tylko mógł i zdrowie mu pozwalało, ten pojawił się w Przysieku, choć było też kilku „wielkich nieobecnych” (np. dwaj pierwsi szefowie Regionu Toruńskiego). Wśród znanych widać było Władysława Krypla (wydaje się być w bardzo dobrej kondycji), Jerzego Kowalskiego, Ludmiłę Fastowicz, dawnych działaczy „ELANY”, a także Zbyszka Ankersztajna, Michała Wojtczaka, Jana Wyrowińskiego, Krzysztofa Ardanowskiego i innych. Przyjechała silna ekipa z Grudziądza (rej wodził Krzysztof Brzeski) oraz Bydgoszczy (z b. senatorem Rulewskim), jak również z Włocławka (z Wiesławem Wnukowskim). Na krótko pojawił się profesor Wojciech Polak (nie stanął do wspólnego zdjęcia).

Marszałek Całbecki odznaczył kilkanaście  osób wojewódzkimi odznaczeniami.

Kujawsko-pomorskie obchody rocznicy Sierpnia 1980 rozpoczęły się w minioną niedzielę we Włocławku. W tamtejszej bazylice katedralnej odbyła się msza święta w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych, a następnie ceremonia złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. W najbliższą niedzielę (1 września) podobne uroczystości odbędą w Toruniu.

redaktor

Sala pod namiotem

Jan Wyrowiński i jedna z Pań Kombatantek, a niżej oficjalne zbiorowe zdjęcie