Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

SOLIDARNOŚĆ W KRUS DOMAGA SIĘ PODWYŻKI

środa, 26 Luty, 2020

DLACZEGO MY ZWIĄZKOWCY-PRACOWNICY KRUS DOMAGAMY SIĘ PODWYŻKI WYNAGRODZEŃ

 W 2017r. wynagrodzenia pracowników Kasy zostały obniżone o 2,4% w stosunku 2016r.

Organizacja związkowa stwierdza, że w latach 2017 i 2018 pracownicy Kasy w wyniku drastycznego obniżenia odpisu z funduszu administracyjnego na nagrody z funduszu motywacyjnego mieli obniżone wynagrodzenie. Dopiero w 2019 nastąpiło przywrócenie poziomu z 2016r.

Podwyżka wynagrodzeń od dnia 1 stycznia 2019 roku w wysokości 2,6%, nie zrekompensowała w żaden sposób obniżenia wynagrodzeń.

Plan zatrudnienia w KRUS na 2019r., wynosił 6400 etatów z czego 1217(często z wyższym wykształceniem i długoletnim stażem pracy) osób w dniu 01.01.2020r., uzyskało wartość najniższego wynagrodzenia miesięcznego tj. 2600 zł.  

Pogarszające się warunki życia rodzą niezadowolenie i frustrację między samymi pracownikami, a także wśród ich rodzin.

  Brak realnych podwyżek skłania coraz większe grupy pracowników do odchodzenia do innych firm, oferujących lepsze warunki płacowe. Sytuacja taka powoduje organizowanie naborów nowych pracowników oferując im na zachętę wyższe wynagrodzenia i tym samym realny wzrost płacy minimalnej. Natomiast w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tendencja ta jest odwrotna mając na uwadze znaczne obniżenie wynagrodzeń w latach 2017 i 2018. Wynagrodzenia realnie i nominalne zostały obniżone i wracając po 2 latach do ich poziomu nominalnego z roku 2016, realnie nadal odstają w drastyczny sposób od innych pracowników w sferze budżetowej. Różnica w stosunku do wzrostu kosztów utrzymania jest również bardzo wysoka. Jest to bardzo przykre i niedopuszczalne przy tak niskich wynagrodzeniach.

Pracownicy Kasy nie chcą dużo, chcą tylko równego traktowania w zatrudnieniu i chcą tylko godnie zarabiać za rzetelnie wykonana prace porównywalnie do innych pracowników zatrudnionych w podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi instytucjach lub zatrudnionych w sferze budżetowej wykonującej podobne zadania np. ZUS.

Nadmieniamy, że w dniu 19.07.2019r., przedstawiciele 7 rożnych organizacji związkowych działających w strukturach KRUS, wystąpili do pracodawcy z żądaniem podwyżki wynagrodzenia. W dniu 26.09.2019r., wobec nieosiągniecia porozumienia z pracodawca w ramach sporu zbiorowego wszystkie organizacje związkowe podpisały protokół rozbieżności, a 30.09.2019r., zgodnie z procedura wskazaliśmy 3 mediatorów, którzy zostali odrzuceni przez pracodawcę. Z uwagi na powyższe wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny. Pracy i Polityki Społecznej o wskazanie osoby w celu przeprowadzenia mediacji, która w naszej ocenie po spotkaniu mediacyjnym w dniu 18.02.2020r., jest tylko formalnością.

Pragniemy podkreślić, że pracownicy KRUS podlegają pod administrację rządową, która nie ma prawa strajku. Brak możliwości sięgnięcia po najsilniejszy argument, jakim jest strajk osłabia pozycję negocjacyjną pracowników tzw. budżetówki czyniąc często ich protesty, jak się wydaje, mało skuteczne.

Systematyczny i duży wzrost płacy minimalnej.

Dodatkowo NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” zwraca uwagę, że wzrost płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2020r. powoduje, że zdecydowana większość pracowników Kasy ma wynagrodzenia zasadnicze w tej właśnie wysokości. Nigdy tak nie było. Czy taka jest wycena pracy pracownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, że można jemu zagwarantować tylko płace minimalna?

Olbrzymie dysproporcje płacowe w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zgodnie z art. 183c Kodeksu Pracy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wspomniane wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub innej formie niż pieniężna. Z kolei pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

W kontekście przywołanego przepisu prawnego niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracownicy zajmujący podobne stanowiska pracy i wykonujący podobne obowiązki służbowe otrzymują inne – rażąco niskie wynagrodzenie, co ma miejsce w różnych oddziałach regionalnych Kasy.

Nie zgadzamy się na olbrzymie dysproporcje wynagrodzeń występujące od wielu lat w instytucjach podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ti. KRUS, KOWR i AR i MR.

Na podstawie pisma przewodniczącej NSZZ”S” w KRUS Inowrocław Jolanty Kołodziej

publikacja – Piotr Grążawski

  Fot. przewodnicząca NSZZ”S” w KRUS Inowrocław – Jolanta Kołodziej (uśmiechnięta blondynka w środku, za szefem Sekretariatu Rolnictwa Dariuszem Łąckim).