Decyzją Zarządu Regionu (zresztą dużo wcześniej zaplanowaną jako ewentualność) wkrótce nasza siedziba zostanie „uzbrojona” w instalację fotowoltaiczną.
Skarbnik ZR przeprowadził badanie ofert na wykonawstwo pod względem ceny i jakości, a po akceptacji Prezydium ZR wybrano konkretną firmę. Środki finansowe na tę ostatnią dużą inwestycję w siedzibę mamy zabezpieczone (w budżecie przyjętym przez ZR) od dawna. Same panele zostaną zamontowane na dachu i według fachowych wyliczeń koszt ich instalacji powinien zwrócić się już po czterech latach.
Produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe dzięki zjawisku nazywanemu efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Moduły fotowoltaiczne są sercem systemu, przekształcając energię słoneczną w prąd elektryczny. Energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Fotony (minimalna jednostka światła) padają na panel fotowoltaiczny, zbudowany z krzemu, który pochłaniając foton, wprawia w ruch elektron. Powoduje to wytworzenie energii elektrycznej. Za pomocą specjalnego systemu połączeń elektrony te łączą się z elektronami wytwarzającymi energię w sieci elektrycznej.

