Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Ukrzyżowany również za Was
By bezpłatnie czytać „TS” wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika. LINK DO APLIKACJI
A co jeszcze w artykule Aleksandry Jakubiak:Czy w parafrazie Credo „ukrzyżowany również za was” chodzi o skierowanie przesłania do tych, którzy Go całkowicie odrzucają? Także. Jednak, nie oszukujmy się, bardzo niewiele z tych osób te słowa przeczyta, w pierwszym rzędzie są one zatem dla nas – Kościoła, który obecnie często krytykowany i atakowany ma tendencję do okopywania się i budowania twierdzy, na której flankach można byłoby zamieścić chorągiew z napisem: „Z Bogiem, przeciwko złemu światu”. I tylko po głowie kołacze się pytanie: kto, jeśli nie my, powie temu światu życiem i spojrzeniem, i ciepłą dłonią, i dopiero na końcu ustami – słowa: „Ukrzyżowany również za was”? A może często sami o tym zapominamy?– pisze publicystka „Tygodnika Solidarność”.Z. bp Adrianem Galbasem, przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich,rozmawia Jakub Pacan. Nasz rozmówca odpowiada m.in. na pytanie – na czym dzisiaj powinna polegać obecność katolików w życiu publicznym?
– To jasno wskazał Sobór Watykański II, mówiąc, że podstawowy sposób apostolstwa ludzi świeckich to przeżywanie codzienności po myśli Chrystusa. Tak więc życie osobiste, małżeńskie, rodzinne, zawodowe, zaangażowanie w kulturę, politykę, sprawy społeczne itd. powinno się przeżywać „po myśli Chrystusa”. To jest taki rodzaj apostolstwa, który jest właściwie nieweryfikowalny. Trudno zbadać w procentach, ilu ludzi w ten sposób realizuje swoje chrześcijańskie powołanie. Drugim obszarem apostolstwa świeckich jest ich zaangażowanie w rozmaite grupy, ruchy, wspólnoty, stowarzyszenia, i wreszcie jest coś, co nazywamy apostolstwem wspierającym duchownych, czyli takie, gdy człowiek świecki doradza i pomaga duchownym w jak najlepszym zarządzaniu Kościołem, wykorzystując przy tym swoje talenty, doświadczenie, kompetencje itd.Czy wchodzimy w nowy etap zimnej wojny? – odpowiedzi na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Aleksander Żywczyk.
Odrębne sieci energetyczne, inna niż dolary i euro waluta rozliczeniowa, a nawet dwa niezależne internety – to przyszłość, która staje się coraz bardziej realna. Wygląda na to, że jedyny wspólny front całej ludzkości to znienawidzona przez wszystkich pandemia zbierająca śmiertelne żniwa tak samo na wschodniej i zachodniej półkuli. Już w dniu rozpoczęcia rozmów między Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiej dyplomacji, a jego chińskim odpowiednikiem Wang’em Yi wiadomo było, że staną się one najważniejszym politycznym wydarzeniem tego roku. Ważniejszym nawet niż chińsko-amerykańskie rozmowy w połowie marca na Alasce, które miały zakończyć wojnę handlową między tymi krajami. Deklaracja Chin i Rosji nie pozostawia wątpliwości. Oba kraje – choć chcą zaprosić do sojuszu również Koreę Północną – będą zmierzały do osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych i odejścia od dolara oraz euro jako międzynarodowych walut rozliczeniowych. To – jeżeli starczy im determinacji – oznacza ogromną rewolucję.O katastrofie smoleńskiej w przededniu jej 11. rocznicy pisze Agnieszka Żurek.
Wyraźny konflikt pomiędzy osobami powołanymi do wyjaśnienia przyczyn narodowej tragedii wymagałby reakcji na wyższym szczeblu i uporządkowania działań. Czy nadchodząca jedenasta rocznica tragedii smoleńskiej stanie się dobrą okazją dla polskiego rządu do ogłoszenia planu wyjścia z impasu i nadania odpowiedniej dynamiki działaniom mającym na celu wyjaśnienie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności ewentualnych winnych zaniedbań, łamania procedur bądź celowego działania na szkodę państwa polskiego? Bez wyjaśnienia sprawy Smoleńska trudno będzie uniknąć poczucia, że wciąż żyjemy w „państwie teoretycznym”.O stratach finansowych Donalda Trumpa pisze Aleksander Żywczyk.
Donald Trump, odchodząc z Białego Domu, mógł mówić wyłącznie o stratach. Cztery lata prezydentury zubożyły go o ponad 700 milionów dolarów! Przed prezydenturą Amerykanie znali go jako niepoddającego się potentata m.in. rynku nieruchomości. Dzisiaj wiadomo już, że cierpią wszystkie jego biznesy – niekoniecznie dlatego, że ostatnie cztery lata pozbawiły ich właścicielskiego nadzoru. Niemałe znaczenie miała pandemia. Nawiasem mówiąc, Trump nie jest pierwszym prezydentem, który na swoim stanowisku stracił.W numerze również m.in.:
- „Pascha Chrystusa” Aleksnda Jakubiak o misterium paschalnym Zbawiciela
- „Tylko dla czarnych, czyli nowa era rasizmu” – Aleksander Żywczyk o największym związku francuskich studentów UNEF, który organizuje spotkania, na które nie są wpuszczane osoby o jasnej skórze
- „Praca muzyka to nie przelewki” Bartosz Boruciak rozmawia z Dana Vynnytską, współzałożycielką zespołu Dagadana
- „Czego nie wiemy o relacjach Polska – Rosja? Piotr Łopuszański recenzuje książkę prof. Andrzeja Chwalby – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”
- „Mentalność zbiorowa i indywidualna” Prof. Marek Jan Chodakiewicz
- „Zarządzanie wiekiem” – artykuł o odpowiedzialności za zdrowie i samopoczucie pracowników
- „Bez wspominania pamięć niknie” – wywiad Marcina Koziestańskiego z Arkadiuszem Małyszką, redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”