Dziś (17.12.) Sejmik przyjął budżet samorządu województwa, z którego wynika, że najważniejszymi inwestycjami będą w przyszłym roku dwa projekty w dziedzinie lecznictwa, rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu i Szpitala Popiełuszki we Włocławku. Duże pieniądze przeznaczono na drogi wojewódzkie oraz przedsięwzięcia w dziedzinie cyfryzacji.
Prawie 300 milionów złotych (ponad 60 proc. środków inwestycyjnych, jedną czwartą wydatków budżetowych) samorząd wojewódzki ma zainwstować w budowę i modernizację dróg wojewódzkich. Wśród zaplanowanych i kontynuowanych przedsięwzięć są te dotyczące dróg: nr 251 Kaliska-Inowrocław, nr 548 Stolno-Wąbrzeźno, nr 559 Lipno – granica województwa, nr 265 Brześć Kujawski – Gostynin, nr 240 Chojnice-Świecie, nr 255 Pakość-Strzelno, nr 249 (z przeprawą przez Wisłę na Wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w powiecie toruńskim).
W pierwszym kwartale zostaną oddane do użytku nowy budynek główny oraz pawilon dla szpitalnej apteki i administracji. Jako ostatnia, z końcem roku, ma być gotowa siedziba oddziałów psychiatrycznych. Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Łączny koszt wyniesie 560 mln złotych. Przedsięwzięcie finansowane będzie z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także Regionalnego Programu Operacyjnego, środków własnych samorządu województwa i środków własnych placówki oraz wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Popiełuszki we Włocławku kończy się kapitalny remont modernizacyjno-adaptacyjny trzech pawilonów przeznaczonych na potrzeby oddziałów i poradni rehabilitacyjnych, nowego oddziału geriatrycznego oraz administracji placówki. Budynki zostaną oddane do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Także w przyszłym roku powinna ruszyć budowa nowego gmachu głównego. Kompleksowa modernizacja i rozbudowa placówki będzie kosztować łącznie 170 milionów złotych.
Dużą grupę wydatków inwestycyjnych stanowią też te przeznaczone na cyfryzację, w tym kontynuację projektu Infostrada Kujaw i Pomorza. To przedsięwzięcie z dziedziny e-administracji, którego pierwszy etap sfinansowany został ze środków naszego RPO 2007-2013. Powstał ogólnoregionalny system e-administracyjny oraz cyfrowy system informacji przestrzennej. Realizowany obecnie drugi etap, finansowana z puli RPO 2014-2020 Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0, to rozbudowa tych narzędzi i zasobów, prowadzona wspólnie przez samorząd województwa i 111 samorządów powiatowych i gminnych. Zasadnicza część to rozbudowa i modernizacja geoportalu oraz związanych z nim zasobów i funkcjonalności, a także powiązanie systemów informacji przestrzennej i elektronicznego obiegu dokumentów. Powstaną też platformy miejskie z modułami do prowadzenia konsultacji społecznych.
Wśród założonych na przyszły rok przedsięwzięć w dziedzinie cyfryzacji są także rozbudowa serwisu Kultura w zasięgu, czyli regionalnego portalu informacji kulturalnej, i początek budowy kujawsko-pomorskiego e-systemu udostępniania dokumentacji medycznej.
Red.