Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

„S” U PREZYDENTA O EMERYTURACH

wtorek, 23 Luty, 2021

Realizacja umowy programowej zawartej między Prezydentem Andrzejem Dudą a „Solidarnością” była tematem spotkania z Piotrem Dudą, Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Henrykiem Nakoniecznym, członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano dziś także o sytuacji gospodarczej w związku z pandemią, w szczególności kwestii bezrobocia; programie Nowego Ładu gospodarczego w kontekście zmniejszenia obciążeń osób najmniej zarabiających; propozycjach zmian ustawy o Radzie Dialogu Społecznego oraz przedstawionym przez NSZZ „Solidarność” projekcie ustawy o emeryturach stażowych.
W spotkaniu wzięli udział Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP i Agnieszka Lenartowicz- Łysik, Doradca Prezydenta RP.
Umowa programowa pomiędzy Andrzejem Dudą a NSZZ „Solidarność” została zawarta 5 maja 2020 roku. Zawierała m.in. postulat ochrony miejsc pracy, wsparcia dla silnej polskiej gospodarki oraz promocję patriotyzmu gospodarczego.

Czym jest emerytura stażowa?

Obecnie w Polsce obowiązuje wiek emerytalny – wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z uwagi na szczególny tryb pracy niektóre grupy zawodowe mogą na eneryturę przejść wcześniej. Emerytury stażowe zakładają natomiast, że kryterium przyznania świadczenia będzie stanowił staż pracy, a nie wiek ubezpieczonego.
W związku z umową programową, jaką Andrzej Duda podpisał z Piotrem Dudą, kobiety byłyby uprawnione do emerytury po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach. Minusem przejścia na szybszą emeryturę jest kwota świadczenia, która zbliżona byłaby do emerytury minimalnej.

Przejście na tzw. emeryturę stażową byłoby przywilejem czyli byłoby dobrowolne. Ponieważ wciąż wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału, to każdy kto chce mieć większą emeryturę powinien patrzeć nie tylko na swój wiek, ale i zgromadzony ze składek kapitał, na podstawie którego ZUS wyliczy mu wysokość comiesięcznej emerytury. Każdy dodatkowy miesiąc pracy, o latach już nie wspominając to wyższa emerytura – nie tylko dlatego, że na emerytalne konto pracującego wpłyną jeszcze dodatkowe składki, ale i dlatego, że wyliczając wysokość emerytury ZUS podzieli zgromadzone pieniądze przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego wieku mężczyzny lub kobiety wynikającego z aktualnych tablic śmiertelności.