Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PROGNOZA – NA SUPER LATO!

środa, 21 Kwiecień, 2021

Meteorolodzy IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień 2021. Synoptycy przewidują, że czeka nas upalne lato z temperaturami powyżej normy wieloletniej. Nieco inaczej rysuje się końcówka tegorocznych wakacji.

Prognoza długoterminowa na lato

IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów deszczu na czerwiec – sierpień 2021 roku.

Z komunikatu, jaki zamieścił Instytut, wynika, że czerwiec będzie dość gorący; średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. We wszystkich miastach wojewódzkich temperatura ma kształtować się w tym miesiącu powyżej normy.

Z kolei w czerwcu miesięczna suma opadów atmosferycznych „na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy” – informuje IMGW.

Więcej deszczu ma spaść na wschodzie kraju, na Pomorzu Zachodnim spodziewać się należy mniejszych opadów niż w ostatnich latach.

Lipiec będzie upalny

Lipiec będzie również upalny. Podobnie jak w czerwcu, ten miesiąc charakteryzować ma temperatura powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach. W lipcu najcieplej ma być w Poznaniu i Warszawie; w tych miastach temperatura średnia ma wynieść około 20 st. Najzimniej – w Zakopanem, około 14,5 st. W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010 – prognozuje IMGW; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach.

IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for MediumRange Weather Forecasts).