Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PRAWO DO PRZERW -KOMBINUJĄ!

piątek, 23 Czerwiec, 2023

Pracodawcy mają sposób na obejście przepisu o dodatkowej przerwie przy nadgodzinach jednak Główny Inspektorat Pracy również ma sposób na takich pracodawców. Stanowisko orzeka jednoznacznie na korzyść zatrudnionych.

Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy z marca 2023 r. rozszerzyła prawo do przerw dla zatrudnionych. W poprzednim stanie prawnym każdy miał prawo do 15 minut przerwy.
U niektórych pracodawców poprzednie regulacje realnie pozostały w mocy z powodu… sposobu na obejście prawa.

W obecnym stanie prawnym jedna 15-minutowa przerwa przysługuje jeśli czas pracy trwa co najmniej 6 godzin jednak nie więcej niż 9 godzin. Zgodnie z nowym art. 134 Kodeksu pracy, nadgodziny dają prawo do dodatkowych 15-minutowych przerw:

  • Czas pracy dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut (dwie przerwy dla czasu pracy dłuższego niż 9 godzin)
  • Czas pracy dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut (trzy przerwy dla czasu pracy dłuższego niż 16 godzin)
 

  Dodatkowe przerwy wliczają się do czasu pracy, przysługuje za nie wynagrodzenie.

Sposób na obejście nowego przepisu jest prosty – z harmonogramu pracy może wynikać, że ktoś był przypisany np. na 8 godzin pomimo realnego przepracowania np. 10 godzin. W takim przypadku, u niektórych pracodawców, dwie przerwy zmieniają się.. w jedną.


Stanowisko Biura Informacji Głównego Inspektoratu Pracy z 12 czerwca 2023 (UNP:GIP-23-33801, GIP-GBI.0701.96.2023.2) wydane dla Gazety Prawnej wskazuje, że organy państwowe nie akceptują schematu pomysłowych pracodawców na odebranie dodatkowej przerwy.

Stanowisko uznaje, że o ilości przerw decyduje faktycznie przepracowana ilość godzin danego dnia, a nie np. zapis w harmonogramie.

Oznacza to, że jeśli zatrudniony zgodnie z harmonogramem miał pracować osiem godzin ale pracodawca poprosił go o pozostanie np. dwie godziny dłużej, to przysługują dwie 15-minutowe przerwy.

Realny czas pracy dłuższy niż 9 godzin (wliczając w to czas przerw) daje prawo do dwóch 15-minutowych przerw bez względu na zapis w harmonogramie lub podobnym dokumencie.


Nieudzielenie wymaganej przez prawo przerwy w pracy to czyn bezprawny z sankcją od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Zgodnie z wskazanym wcześniej stanowiskiem Biura Informacji Głównego Inspektoratu Pracy: „ (…) nieudzielenie pracownikowi przerwy w pracy, do której pracownik jest uprawniony w świetle art. 134 Kodeksu pracy, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym ww. karą”.