Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PODSUMOWANIA CZAS

wtorek, 13 Luty, 2024

Ogólnopolskie obchody 40. Rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – Inowrocław, 7 lutego 2024

Złożenie kwiatów w Radłówku, w miejscu gdzie najprawdopodobniej zamordowano działacza Solidarności rozpoczęły się obchody 40. Rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze
Następnie odbyła się msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz infułat Ryszard Pruczkowski, – Staję tu razem z wami jako świadek i uczestnik tamtych wydarzeń. To w moim mieszkaniu odbywaliśmy różne spotkania, tu organizowaliśmy protesty na ulicach Inowrocławia… Piotr, Roman i Michał całe swoje życie poświęcili pracy na roli. Dzień po śmierci Piotra, szedłem polem, którym on uciekał przed oprawcami. Widziałem ślady jego butów, miejsce w którym upadł. Wiem, że choćbym chciał najpiękniejszymi słowami wyrazić moją pamięć, przyjaźń, wdzięczność wobec Piotra, wobec jego najbliższych, nie jestem w stanie wypowiedzieć słów, które rodzą się w Waszych sercach. W tych sercach jest miłość, wdzięczność i pamięć – mówił podczas homilii ks. infułat

Po mszy św. przed kościołem odbył się wernisaż wystawy „Prawo do poszukiwania prawdy. Piotr Bartoszcze (1950-1984)”. Autorką wystawy, jest  dr Katarzyna Maniewska z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Główny punktem obchodów było odsłonięcie pomnika zamordowanego działacza „Solidarności Chłopskiej”. Pomnik stanął przed budynkiem Urzędu Gminy Inowrocław. Aktu odsłonięcia dokonali: Wiesława Bartoszcze – wdowa po śp. Piotrze Bartoszcze, Alicja Bartoszcze – wdowa po śp. Romanie Bartoszcze oraz Józef Znamirowski – działacz NSZZ RI „Solidarność”. Tuż po odsłonięciu pomnik poświęcił ks. infułat Ryszard Pruczkowski.

Obchody zakończyła dyskusja pt. „Petrus znaczy skała”. Pamięć o Piotrze Bartoszcze jako element współczesnego dyskursu o przeszłości”, która odbyła się w Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.  W dyskusji, którą poprowadziła dr Katarzyna Maniewska (IPN) udział wzięli:  Wojciech Gonera (NSZZ   „Solidarność”/PTH Oddział w Inowrocławiu), Mirosław Sprenger (IPN), Piotr Rybarczyk (IPN) oraz red. Andrzej W. Kaczorowski (Warszawa).

Po dyskusji można było zapoznać się z wystawą pt. „Symbol niezłomnej wsi. Piotr  Bartoszcze (1950–1984)”, jest to ekspozycja ze zbiorów  Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” oraz przedmiotów z prywatnej kolekcji Mirosława Możdżenia

Uroczystości w Inowrocławiu zgromadziły wielu ludzi, wielu uczestników różnych wydarzeń, a jednak szczególne podziękowania kierujemy do Pani Naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyty Cisewskiej, Dyrektora IPN Gdańsk dr Marka Szymaniaka,  oraz przedstawicieli władz samorządowych, zwłaszcza  do starosty inowrocławskiego Pani Wiesławy Pawłowskiej, wójta Gminy Inowrocław Tadeusza Kacprzaka.
Osobne słowa uznania i wdzięczności za pracę oraz inspirację, za to, że o NSZZ Solidarność było głośno składamy naszemu niezawodnemu Koledze, szefowi Biura Badań Historycznych Zarządu Regionu – Wojciechowi Gonerze i przewodniczącemu Oddziału NSZZ”S” Inowrocław Mariuszowi Kawczyńskiemu oraz Koleżankom i Kolegom z Rady Oddziału Inowrocław.  
Dziękujemy też członkom bratniego NSZZ Solidarność RI.
Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ”S”

FOTOGRAFICZNE PODSUMOWANIE