Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

POCZTA REFERENDUM NA STRAJK

wtorek, 22 Październik, 2024

Pocztowcy zdecydowali. Są wyniki referendum strajkowego w Poczcie Polskiej

W referendum strajkowym wzięło udział 33 781 pracowników, co stanowi ponad połowę zatrudnionych Poczcie Polskiej. Tym samym referendum zostało uznane za ważne.

Jednoznaczne wyniki

Zakończyło się referendum strajkowe w Poczcie Polskiej zorganizowane przez Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej oraz Związek Zawodowy Pracowników Poczty. Głosowanie trwało od 9 września do 11 października, a jego wyniki ją jednoznaczne. W referendum wzięło udział 33 781 pracowników, co stanowi 53,17 procent z 63 538 zatrudnionych w Poczcie Polskiej. Aż 96,43 procent osób opowiedziało się za rozpoczęciem akcji strajkowej, udzielając pozytywnej odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteś za rozpoczęciem akcji strajkowej w ramach trwającego sporu zbiorowego, którego przedmiotem jest żądanie podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom objętym ZUZP o kwotę 1000 zł brutto na etat z dniem 1 października 2023 roku?”.

Dalsze kroki

– Oznacza to, iż wynik referendum jest ważny i daje organizatorom możliwość podjęcia kolejnych kroków przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych ze strajkiem włącznie. W związku z powyższym oczekujemy do końca października 2024 roku podjęcia przez Zarząd Poczty Polskiej SA rozmów zmierzających do zakończenia w inny niż wyżej wskazany sposób trwających sporów zbiorowych – przekazali wczoraj, 21 października, przedstawiciele Głównej Komisji Referendalnej.
Przypomnijmy, że nowy Zarząd Poczty Polskiej planuje redukcję etatów na poziomie 15 procent załogi. Prezes Sebastian Mikosz zainicjował w sierpniu br. program dobrowolnych odejść pracowniczych, który ma objąć 9300 pracowników. W tym samym miesiącu odwołano z Rady Nadzorczej Poczty Polskiej dwóch jej członków – Roberta Czyża i Magdalenę Lebiedź – reprezentujących pracowników. Co więcej, pracodawca postanowił wypowiedzieć w całości zakładowy układ zbiorowy pracy.