Świadczenia pieniężnego dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych – warunki do spełnienia
Świadczenie pieniężne przysługuje osobie, której do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano decyzję o potwierdzeniu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 4 czerwca 1989 r. prowadziła, w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce. Działalność ta musiała trwać łącznie przez co najmniej 12 miesięcy i być zagrożona odpowiedzialnością karną.
Z kolei osobą represjonowaną z powodów politycznych jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 4 czerwca 1989 r. miała ograniczoną wolność z powodów politycznych.
Decyzję w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego będzie wydawał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Sposób wypłacania świadczenia
Świadczenie to będzie wypłacane jest z urzędu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, co oznacza, że nie jest konieczne składanie wniosku o jego przyznanie.
Zostanie ono przekazane do dnia 31 marca 2022 r. i w następujący sposób:
1) osobie pobierającej świadczenie pieniężne – w sposób wybrany dla wypłaty tego świadczenia pieniężnego;
2) osobie niepobierającej świadczenia pieniężnego zamieszkałej w kraju – przekazem pocztowym na ostatni adres korespondencyjny używany w korespondencji z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
3) osobie niepobierającej świadczenia pieniężnego zamieszkałej za granicą – w państwie zamieszkania na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wskazany do dnia 28 lutego 2022 r. przez osobę uprawnioną do jednorazowego świadczenia pieniężnego.
W przypadku osoby uprawnionej zamieszkałej za granicą, której jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaca się na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wypłata nastąpi w walucie wymienialnej.
Wysokość świadczenia
Świadczenie będzie jednorazowe i wyniesie 3 tys. złotych i zostanie zwolnione z podatku od osób fizycznych.
Jednorazowe świadczenie pieniężne oraz koszty jego obsługi są finansowane ze środków budżetu państwa.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia