Kazimierz Kowalski – Inowrocław
Pożegnaliśmy naszego Kolegę, Przyjaciela, Współpracownika – jednego z założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Inowrocławiu Kazimierza Kowalskiego.
Urodził się 15 maja 1940 r. w Kurkocinie k. Wąbrzeźna. Przez wiele lat był związany zawodowo z Zakładami Przemysłu Odzieżowego „Modus”.
Z ruchem solidarnościowym związany niemal od początku. Zaraz po strajkach sierpniowych 1980 r. zaangażował się w działania komitetu założycielskiego „Solidarności” w inowrocławskim „Modusie”; w grudniu 1980 r. został przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w tym przedsiębiorstwie.
Uczestniczył w zebraniu założycielskim Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu 14 października 1980 r., później był także delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc finansową i żywnościową dla rodzin osób represjonowanych przez władze komunistyczne, ale przede wszystkim poświęcił się organizowaniu akcji ulotkowych i skupił na kolportażu niezależnych wydawnictw w Inowrocławiu.
Należał do współorganizatorów spotkań mieszkańców Inowrocławia z kandydatami Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w 1989 r. Ponownie został wybrany na przewodniczącego struktur związkowych w inowrocławskim „Modusie”, a 5 października 1989 r. zwyciężył w wyborach na szefa Oddziału NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu (funkcję tę sprawował do grudnia 1992 r.).
Ze względu na stan zdrowia w latach 90. XX w. musiał zrezygnować z działalności związkowej, ale nadal pozostawał blisko związany z inowrocławską „Solidarnością”, m.in. uczestnicząc w rocznicowych uroczystościach i wspierając badania historyczne.
Zmarł po długiej chorobie 23 maja 2022 r.


Wojciech Gonera