Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PAMIĘCI ELI MICHALAK BŁAŻEJEWICZ

piątek, 7 Luty, 2020

Pożegnanie Eli Michalak-Błażejewicz (1958-2020)

Wspomnienie Jana Wyrowińskiego

We wtorek 4 lutego 2020 roku na cmentarzu parafialnym w Chełmnie pożegnaliśmy Elę Michalak-Błażejewicz. Miała 62. lata. Była jedną z najaktywniejszych działaczek opozycji w Chełmnie. W drugiej połowie lat 80. dała się poznać również w Toruniu. Była jedną z lokalnych liderek Konfederacji Polski Niepodległej. W czasie stanu wojennego organizowała na terenie Chełmna pomoc dla internowanych w utworzonym w tym mieście specjalnym obozie wojskowym. W Sejmie I kadencji (1991-1993) byłą posłanką z ramienia KPN. Odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności. Liczyłem na spotkanie w Toruniu 24 stycznia, gdyż była wśród odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Niestety, już nigdy go nie odbierze!

Oto jak pięknie wspomina Elę związany z Chełmnem Piotr Mittelsteadt, również aktywny działacz miejscowej opozycji, pierwszy demokratycznie wybrany burmistrz tego nadwiślańskiego miasta:

„Elę Michalak poznałem w burzliwym 1981 roku. Ona była młodą aktywistką „Solidarności” a ja stawiałem pierwsze kroki w KPN-ie. Pamiętam że rozpierała ją chęć do działania, jak już angażowała się to na całość. Na wiele spraw mieliśmy wtedy róże spojrzenia. Potem stan wojenny, jak wyszedłem z więzienia to zaskoczenie bo Ela bardzo aktywnie działała w KPN-ie. Zawsze powtarzała że stan wojenny zmienił ją całkowicie, zradykalizowała się i chyba dlatego najbliżej było jej do idei Leszka Moczulskiego. Bardzo dobrze wspominam przełomowy czas 1988-1989. Wybrałem drogę związaną z „Solidarnością” i Komitetem Obywatelskim zaś Ela nadal aktywnie działała w KPN-ie. Nie przeszkadzało jednak nam to by wspólnie w Chełmnie obalać komunę. W pierwszych wolnych wyborach samorządowych do Rady Miasta w 1990 roku wzięliśmy wszystko Komitet Obywatelski i KPN, później nasze wizje coraz bardziej różniły się i my też coraz bardziej różniliśmy się. Jednak tych trudnych wspólnych ale też wspaniałych chwil walki o wolną Polskę nikt nam nie odbierze tak jak nikt nie odbierze Eli najlepszych lat które poświęciła Polsce.”

A ja zapamiętałem Elę z 1989 roku, gdy wraz z Piotrem Mittelsteadtem i grupą działaczy odradzającej się „Solidarności” stała w majowym słońcu i z uśmiechem, a pięknie się uśmiechała, witała przed chełmińskim kościołem gimnazjalnym, kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Krzysztofa Żabińskiego i Jana Wyrowińskiego, którzy przyjechali do Chełmna na spotkanie przedwyborcze.

Elu, spoczywaj w pokoju!

Jan Wyrowiński

 
Na fotografii Ela przemawia podczas wiecu zorganizowanego przez KPN 11 listopada 1987 roku na Rynku Starego Miasta w Toruniu. Ogłoszono wtedy powstanie Okręgu Pomorskiego KPN. Autorem fotografii jest Artur Wiśniewski .