W kioskach i salonikach prasowych można nabyć nowy numer „Biuletynu IPN” (w cenie 8 zł) z bardzo ciekawymi, aktualnymi – w kontekście dyskusji o znaczeniu tzw. „okrągłego stołu” – artykułami. Zresztą przytoczę tu notę odredakcyjną.
Na okładce najnowszego „Biuletynu IPN” uderza instalacja Jerzego Kaliny – okrągła tarcza piły do kamienia rzucona na ustawione wokół krzesła, i hasło numeru – ostry stół. O jaki stół chodzi? Dlaczego ostry?
Numer poświęciliśmy wydarzeniom związanym z rozmowami w Magdalence, obradom „okrągłego stołu” i wyborom kontraktowym z czerwca 1989 r. Dlaczego „ostry stół” – dlatego, że zasiadła przy nim tylko strona rządowa i dobrana przez nią tzw. konstruktywna opozycja. Inni – ci bardziej radykalni, zmierzający do rozliczenia komunistów i do niepodległości Polski – zostali od tego stołu odcięci lub sami się od niego zdecydowanie odcięli. W numerze przedstawiamy też kontraktowe wybory, które przejdą do historii nie tylko jako plebiscyt, w którym Polacy odrzucili komunizm, ale także jako unikat w skali świata, bo przecież ważniejsze od głosu wyborców stały się zakulisowe ustalenia i dlatego zmieniono ordynację wyborczą między pierwszą a drugą turą wyborów.
Ten numer „Biuletynu IPN” pomoże Państwu zrozumieć, dlaczego przełom 1989 r. nie przyniósł takiej radości jak niegdyś rok 1918; skąd wzięły się podziały, które tak mocno naznaczyły współczesną Polskę.
Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmem o Janie Krzysztofie KelusieKrótkie popołudnie na Mazurach (49 min.) w reżyserii Marii Dłużewskiej.
Komunikat firmy QEMETICA: „QEMETICA Soda Polska rozpoczyna najtrudniejszy etap hibernacji w Janikowie – rusza proces zwolnień grupowych. W ramach tego […]
– Wyrażamy swój stanowczy protest, domagając się natychmiastowej dymisji Pauliny Hennig-Kloski oraz Mikołaja Dorożały z zajmowanych stanowisk – mówił w trakcie demonstracji Jacek Cichocki, […]