Rząd zaproponował, by od 1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskały 34 miejscowości: trzy w kujawsko-pomorskim, trzy w lubelskim, jedna w lubuskim, osiem w łódzkim, jedenaście w mazowieckim, jedna w opolskim, dwie w podkarpackim, jedna w śląskim, dwie w świętokrzyskim i dwie w wielkopolskim.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy trafił do opiniowania m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2024 r. status miasta mają uzyskać 34 miejscowości.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, „do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 50 wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego, dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy”. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt.
We wnioskach o nadanie miejscowościom statusu miasta, lokalne władze podnosiły argument dotyczący istniejących już miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych. Większość miejscowości aspirujących do statusu miasta wcześniej posiadała prawa miejskie, które utraciła, najczęściej w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym.
W naszym województwie prawa miasta dostaną aż trzy dotychczasowe wsie: Gąsawa, Bobrowniki i Kikół. Dwie ostatnie z wymienionych są na terenie działania naszego Regionu NSZZ Solidarność.
Liczący dziś około 2,5 tys. obywateli Kikół uzyskał prawa miejskie w 1745 roku, ale za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym car zdegradował miasteczko do rangi gminnej wsi.
Jeszcze mniej obywateli mają Bobrowniki (około 2 tys.) jednak jest to miejscowość o bardzo starej metryce i ciekawej historii. Miasto w Bobrownikach powstało przed 1383 roku. W dniu św. Michała 1403 roku wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Konrad von Jungingen nadał Stadt Beberen prawo chełmińskie. Potem, po latach Bobrowniki były jedyną krzyżacką lokacją miejską w granicach Królestwa Kongresowego. Miasto bardzo silnie wspierało powstanie styczniowe, co w połączeniu z pewną marginalizacją spowodowało zabranie mu praw miejskich przez zaborcę (zdegradowane w 1869 roku).