Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

OBRADOWAŁ ZARZĄD REGIONU

piątek, 23 Luty, 2024

Zarząd Regionu przyjął sprawozdanie finansowe za miniony 2023 r, przyjął budżet na 2024 i stanowisko w sprawie propozycji MEN wyjęcia kwestii Powstania Wielkopolskiego z podstawy nauczania historii.

Obradom Zarządu Regionu przewodniczył Janusz Dębczyński.

Na początku chwilą ciszy i krótką modlitwą uczczono pamięć zmarłych związkowców, a następnie przystąpiono do procedury. Podczas dyskusji nad przyjęciem proponowanego przez Prezydium porządku obrad Dariusz Ludwikowski wniósł, aby następnym razem, gdy Zarząd Regionu będzie się miał zająć tematyką budżetu, należy dużo wcześniej przesłać do jego członków kopie kompletu dokumentów (dziś z całością zagadnień finansowych, ze względu na ich „wrażliwość” można zapoznać się jedynie podczas obrad). Do sprawy postanowiono wrócić w stosownej chwili.

Tomasz Jeziorek, wspomagany przez Sławomira Szablewskiego złożył sprawozdanie z pracy Komisji Krajowej (w zasadzie jak na stronie KK), natomiast sekretarz Piotr Grążawski przedstawił pracę i wydarzenia w Regionie od 20 grudnia 2023.

Dyskusja wokół niektórych tematów ze sprawozdań wskazywała, że jej uczestnicy są za większym zaangażowaniem związku w sprawy społeczne, ściślejszą współprace z bratnim NSZZ”S” RI w obronie polskiej racji stanu i zwalczania niektórych głupot wynikających z prawa europejskiego.

Skarbnik Mariusz Kawczyński omówił sprawozdanie finansowe. Zaopatrzony w sporą teczkę pełną dokumentów księgowych -do wglądu przez każdego z obecnych, przy pomocy rzutnika zaprezentował wszystkie dane sprawozdania i punkt po punkcie wyjaśnił znaczenie i pochodzenie każdej z wyszczególnionych kwot. Wyszło, że prognozy finansowe jakie ogłosił na początku ubiegłego roku, przy okazji uchwalania planu finansowego, w większości sprawdziły się i stąd zdecydowana ilość przychodów i rozchodów zmieściła się w założonych widełkach, a niewielkie przekroczenia wynikały jedynie z ogólnej sytuacji inflacyjnej, bez wpływu na ostateczny wynik.

Członkowie ZR po dyskusji przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu. Podobnie z planem, finansowym na 2024 rok, który po niewielkich uwagach i zapewnieniu otwartości na nieprzewidziane wcześniej konieczności – przegłosowano.

Część owych „nieprzewidzianych  konieczności” może się już ujawnić w trakcie przygotowań do obchodów okrągłej – 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Nasz patron został zamordowany na Włocławskiej Tamie, dlatego naszemu Regionowi przypadł honor Organizatora uroczystości.

Przewodniczący Tomasz Jeziorek ogłosił rozpoczęcie cyklu szkoleń Społecznych Inspektorów Pracy. Ustalono terminy; od 8 do 20 marca. Szczegóły znają szefowie oddziałów i oni mają koordynować całość spraw.

W nawiązaniu do spraw SIP Dariusz Ludwikowski wniósł aby rozważyć, czy nie należy wnieść, żeby finansowy ciężar funkcjonowania SIP poniosło państwo. Przez jakiś czas dyskutowano nad celowością i możliwością takiej inicjatywy. Ostatecznie decyzję co do ewentualnego wnioskowania postanowiono przełożyć.

Przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej przypomniał o obowiązku przesyłania ankiet związkowych.

W końcowej części obrad powrócono do jednego z tematów przedstawionych w sprawozdaniach, a mianowicie zamiarów MEN ograniczenia podstawy programowej, gdzie jednym z takich punktów miałoby być „wyjęcie” z podstawy zagadnień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sekretarz poinformował zebranych, że w tej sprawie Prezydium postanowiło zaproponować przyjęcie stosownego stanowiska. Po odczytaniu propozycji, stanowisko przyjęto jednogłośnie.

Jedną z ostatnich decyzji była ta o umieszczeniu na naszej stronie pod osobnym przyciskiem wiadomości o promocjach handlowych dla członków związku (pojawi się wkrótce).

text&fotoiotrgrazawski