Inowrocławski historyk i działacz NSZZ „Solidarność” Wojciech Gonera kończy prace nad swoją książką zatytułowaną „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ‚Solidarność’ w Inowrocławiu (1980–1981)”. Publikacja będzie podsumowaniem dotychczasowych, trwających już 10 lat, badań nad tym zagadnieniem.
Praca nad książką – mówi Wojciech Gonera – rozpoczęła się tak naprawdę już 10 lat temu, jeszcze podczas studiów magisterskich i prowadzonej wtedy kwerendy archiwalnej na potrzeby pracy dyplomowej. Bardzo szybko okazało się, że źródła dokumentujące dzieje ruchu związkowego w Inowrocławiu są szczątkowe i na dodatek rozproszone, co tylko zmobilizowało mnie do dalszych poszukiwań i podjęcia próby przybliżenia nieodległej przecież historii. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób udało się odnaleźć interesujące dokumenty (zarówno w archiwach historycznych jak również zbiorach prywatnych), ale przede wszystkim utrwalić relacje uczestników opisywanych przeze mnie wydarzeń.
W mojej pracy starałem się pokazać mechanizmy kształtujące wewnętrzną hierarchię i złożoną strukturę NSZZ „Solidarność” a także opisać proces szybkiej instytucjonalizacji ruchu solidarnościowego, przekładający się na masowe poparcie dla polityki zmian. Składająca się z dziewięciu rozdziałów książka została wzbogacona o biogramy najważniejszych działaczy inowrocławskiej „Solidarności” oraz wyjątkowy aneks zdjęciowy, dokumentujący 16 miesięcy „karnawału” w naszym mieście.
Wydawcami sfinansowanej ze środków NSZZ „Solidarność”, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Inowrocław i Powiatu Inowrocławskiego książki są Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu oraz Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.
Red.
Fot. – tak będzie wyglądała okładka książki, fot w tytule – ki24.info