We wtorek (10.08.) premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie lidera Porozumienia Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.
Rzecznik rządu Piotr Müller podczas wtorkowej konferencji stwierdził, że powodem dymisji Jarosława Gowina było to, że wicepremier oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali „nierzetelne działania” dotyczące reformy podatkowej.
W klubie PiS zasiadało jak dotąd 12 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina są to: wiceszef MON Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, którzy są wiceministrami w resorcie rozwoju, pracy i technologii, wiceszef MEiN Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek.
Do dymisji podała się także wiceminister pracy, rozwoju i technologii Iwona Michałek . 7 stycznia 2020 przeszła na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, została też pełnomocnikiem rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej. W październiku 2020, po przekształceniach w strukturze rządu, przeszła na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Iwona Michałek do Sejmu weszła z Okręgu 5 Toruń i uzyskała 11130 głosów.Po dymisji tego ministra pracy jakoś nie słychać w naszym związku (w innych też) lamentów. Jego powołanie akurat na to stanowisko od początku uważaliśmy za nieporozumienie. Wyszło, że mieliśmy -niestety – rację. Red.