Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

NIEZWYKŁE MUZEUM W TORUNIU

piątek, 24 Kwiecień, 2020

W siedzibie toruńskiego oddziału Energi Operatora przy ulicy gen. Bema 128, w budynku po XIX-wiecznej elektrowni miejskiej Torunia działa Ośrodek Tradycji  Energetyki Polskiej. W samej rzeczy jest to placówka muzealna powstała z inicjatywy wieloletniego rzecznika prasowego spółki  Energa Operator, należącej do Grupy Energa, aktywnej członkini NSZZ „Solidarność” Lidii Zuba

   

Wprawdzie inauguracja Ośrodka Tradycji Energetyki Polskiej odbyła się 28 września 2019 r., to jednak sam jestem świadkiem, że nieoficjalna metryka jest dużo, dużo starsza, a moim zdaniem sięga czasów, gdy przy Zakładzie Energetycznym Toruń działało tylko archiwum Stowarzyszenia Elektryków Polskich, którym właśnie z niezwykłą pasją zajmowała się Lidia Zuba.

Już wówczas (przełom lat 80/90 XX w) systematycznie przybywało w nim eksponatów i bezcennych dokumentów wytworzonych w pionierskich latach energetyki pomorskiej.

Lidia to wszystko segregowała, archiwizowała, czasem sklejała – ratowała od rozpadu. To dzięki jej pracy wyszło kilka solidnie opracowanych i na dobrym edytorskim poziomie wydanych książek dokumentujących rozwój pomorskiej energetyki (w tym jedna autorstwa niżej podpisanego).

Z czasem ilość zgromadzonych eksponatów i dokumentów skłoniła Lidię do starań o utworzenie przy ENERDZE placówki muzealnej. Na jej siedzibę doskonale nadawał się obiekt po byłej Miejskiej Elektrowni Toruń przy ul. Bema 128. Zabiegi o placówkę wsparł nowy zarząd koncernu energetycznego, przy czym powstała spora grupa przychylnych „kibiców” – co w sumie, przy tego rodzaju przedsięwzięciach jest też ważne.  

Głównym zadaniem Ośrodka Tradycji Energetyki Polskiej jest popularyzacja wiedzy o historii polskiej energetyki. Udostępnione archiwalia i eksponaty mają ilustrować wiedzę o podstawowych dziedzinach energetyki: szkolnictwie, piśmiennictwie, elektroenergetyce, telekomunikacji, przemyśle oraz instalacjach elektrotechnicznych. W prezentacji zwrócono szczególną uwagę na twórczy wysiłek pokolenia energetyków II RP. Zgromadzone artefakty ilustrują ich heroizm nie tylko przy elektryfikacji kraju. Pokazują także ogromny wysiłek i zaangażowanie przy odbudowie młodego Państwa Polskiego.

Podczas otwarcia muzeum Lidia Zuba tak wyłożyła ideę powstania placówki

– Chcieliśmy uświetnić rocznicę odzyskania niepodległości i pokazać, jaki wkład mieli energetycy w odbudowę życia gospodarczego tamtego okresu. Mamy archiwalia, eksponaty, urządzenia pomiarowe. W jednym z pokojów są stare żelazka, maszyny do szycia, mamy inscenizację kuchni z lat 20…

Muzeum będzie czynne od poniedziałku do piątku od 8 do 15 (tel. 56 470 61 00). Zwiedzanie jest bezpłatne. Siedziba: Spółka Energa, Toruń, ul. Gen. Bema 128.

Fot. Lidia Zuba to pasjonat, zna i potrafi opowiedzieć historie związane z każdym eksponatem

txt Piotr Grążawski