Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

NIE BĘDZIE ZAPORY W SIARZEWIE!

sobota, 28 Grudzień, 2024

GDOŚ odmówił wydania decyzji dla zapory w Siarzewie!

Wisła / autor: Fratria/X

wg https://wpolityce.pl/gospodarka/717055-szok-gdos-odmowil-wydania-decyzji-dla-zapory-w-siarzewie

ZNACZENIE STOPNIA WODNEGO W SIARZEWIE

Zdaniem prof. dra hab. Zygmunta Babińskiego z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW inwestycja jest zasadna przede wszystkim ze względu na braki wody na Kujawach oraz kwestie ekonomiczne, związane ze stratami ponoszonymi podczas powodzi i podczas przeciwdziałania erozji brzegów. Według jego opinii regulacja Wisły zapewni rozwój turystyce i rekreacji, czystą energię i 20 tysięcy miejsc pracy.

Dr inż. Janusz Granatowicz jako przedstawiciel inwestora (dyrektor w firmie Energa Invest) także przekonuje, że budowa zapory w Siarzewie gwarantuje sporo korzyści. Jest zwolennikiem koncepcji kaskady, zakładającej budowę wielu stopni na Wiśle, inwestycji wartych łącznie około 30 mld zł, możliwych do zrealizowania w ciągu najbliższych 30 lat. Ocenia, że dzięki stopniowi w Siarzewie wyeliminowane zostanie ryzyko awarii stopnia włocławskiego, a co za tym idzie uwolnienia szkodliwych substancji, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci osadziły się w Jeziorze Włocławskim, nie będzie także wymywane dno rzeki poniżej Włocławka, wyższy poziom Wisły pozwoli również na sprawne poruszanie się po niej lodołamaczy. Wybudowanie stopnia w Siarzewie ma zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe (poprzez spłaszczanie i opóźnianie fali powodziowej), ma umożliwić nawadnianie na obszarze ubogich w deszcze Kujaw i Wielkopolski, zwiększyć dostawy energii elektrycznej, polepszyć warunki żeglugi, zapewnić nową przeprawę drogową i uatrakcyjnić okolicę poprzez utworzenie Zalewu Ciechocińskiego.

Dr n. med. Grzegorz Chocian, hydrobiolog, ekspert do spraw ochrony środowiska i rozwoju regionalnego, członek wojewódzkich komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko przy RDOŚ w Białymstoku i Warszawie oraz Prezes Zarządu Ekoton sp. z o.o. i Prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono. Uzasadnia on, że „z założenia SW Siarzewo ma przeciwdziałać konsekwencjom zmian klimatycznych, takim jak długotrwałe okresy bez opadów prowadzące do suszy, czy skutki wezbrań spowodowanych przez nawalne deszcze. Będzie retencjonował istotny odsetek odpływu rocznego, co ma duże znaczenie dla utrzymania życia biologicznego w rzece w okresach niżówek i dla bilansu wodnego w całej okolicy.” „SW Siarzewo ma być progiem podpiętrzającym, który ma spełniać wiele funkcji. Stopień Wodny Siarzewo będzie miał relatywnie niewielki negatywny wpływ na środowisko. Twierdzi, że w trosce o środowisko zaplanowano wiele („z dużym nadmiarem”). Wymienia m.in.: przepławki dla ryb, ochronę ptaków na tzw. „Zielonej Kępie”, 15 wysp – siedlisk dla ptactwa wodnego, 600 ha płatów łęgów, 72 skrzynki dla nurogęsi – łącznie powstanie 19 470 skrzynek lęgowych dla ptaków dziuplastych, dla płazów 8 zbiorników zastępczych o łącznej powierzchni 15 hektarów, dla ryb: kozy i różanki – 27 zbiorników zastępczych; zarybianie – rocznie zostanie wpuszczonych do rzeki 250 tys. sztuk tzw. smoltów łososia atlantyckiego oraz 10 tys. osobników troci wędrownej.

Projekt powstania Stopnia Wodnego Siarzewo wspierają niektóre lokalne społeczności. W trakcie wielomiesięcznej szeroko zakrojonej kampanii lobbingowej, prowadzonej między innymi na terenie diecezji włocławskiej, ze wsparciem księdza biskupa Wiesława Meringa, działacze Związku Gmin Ziemi Kujawskiej zgromadzili 102 327 podpisów poparcia dla inwestycji. W zbieraniu podpisów pomagali niektórzy samorządowcy, przedsiębiorcy, różne instytucje, osoby prywatne. O poparcie dla inwestycji zabiegał nie tylko ZGZK z siedzibą w miejscowości Aleksandrów Kujawski, ale także Stowarzyszenie EKO z siedzibą w miejscowości Służewo-Pole, Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego, z siedzibą w miejscowości Solec Kujawski, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej z siedzibą w miejscowości Odolion, Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej z siedzibą w miejscowości Dobrzyń nad Wisłą, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej z siedzibą we Włocławku.