Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

MEN KOMBINUJE GŁUPIE CIĘCIA

środa, 14 Luty, 2024

Wśród świąt państwowych, które obchodzimy w naszym Regionie ze szczególnym przejęciem i zaangażowaniem jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zwłaszcza nasze Koleżanki i Koledzy z Oddziału Inowrocław są do niego mocno przywiązani, ponieważ stanowi ono część ich regionalnej świadomości, regionalnego dziedzictwa, historii (na fot. nasze sztandary podczas tegorocznych uroczystości). Wiele tu pamiątek, nawet osobistych, rodzinnych wspomnień. W szkołach Inowrocławia (i okolic) sprawa udanego powstania jest jednym z filarów regionalnej edukacji Tymczasem…

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej. Według propozycji z podstawy mają zostać wykreślone informacje dotyczące zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zagadnienia związane z jedynym w pełni zwycięskim powstaniem mają poznać tylko osoby uczące się historii na poziomie rozszerzonym.

Według projektu zmian w podstawie programowej, które częściowo mają wejść w życie od przyszłego roku szkolnego, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zostało wykreślone z podstawy programowej. Z dokumentów zamieszczonych na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że o powstaniu mieliby się dowiedzieć tylko osoby uczące się historii na rozszerzeniu.

W wykazie treści po stronie podstawowego programu nauczania dotyczące powstania zostały wykreślone. Według ekspertów są to „treści nauczania, które eksperci proponują wykreślić z obecnie obowiązującej podstawy programowej”.
Do 19 lutego tego roku można brać udział w prokonsulatach dotyczących proponowanych zmian w podstawie programowej. Swoje uwagi można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego.
– Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – czytamy na stronie MEN.
Zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać najpierw przejściowo od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 roku do prezydenta RP trafił apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów. Dwa miesiące później, Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.