Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

KUJ-POM ZAŁOŻENIA STRATEGII

czwartek, 21 Maj, 2020

Zarząd województwa przyjął założenia Strategii rozwoju województwa do 2030 roku –  ważnego dokumentu programowego, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego województwa w perspektywie 2021-2027. Do 2 czerwca można składać uwagi i wnioski do założeń. Może to uczynić każdy pełnoletni mieszkaniec regionu.

Uwagi i wnioski należy składać do 2 czerwca:

Najważniejsze sprawy opisuje ta strona – https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35763-strategiczna-debata-nad-kierunkami-rozwoju

Hasło przewodnie przygotowywanego dokumentu to przyspieszenie rozwoju, stąd oficjalny tytuł Strategia Przyspieszenia 2030+. Zawierał będzie diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczej województwa ze wskazaniem aktualnych wyzwań i szans rozwojowych, wizję funkcjonowania województwa w trzeciej dekadzie XXI wieku, cele i kierunki rozwoju, wykaz projektów kluczowych, założenia polityk rozwojowych w poszczególnych dziedzinach oraz wskazanie źródeł finansowania. W budowaniu strategii ma zostać wykorzystany m.in. program rozwoju gospodarczego regionu 2021-2027, przygotowywany przez  firmę doradczą PwC.

Cele rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku

Ustanawia się następujący cel nadrzędny Strategii: Jakość życia typowa dla wysokorozwiniętych regionów europejskich. Cel ten zamierza się osiągnąć poprzez koncentrację działań w czterech obszarach tematycznych rozwoju:

• Obszar Społeczeństwo – w ramach którego dążyć się będzie do zasadniczej poprawy szeroko rozumianego poziomu rozwoju społecznego, zwłaszcza w aspekcie zmian mentalności i edukacji. Cele operacyjne w ramach tego obszaru dotyczą edukacji, aktywności społecznej, zdrowia, kultury. W ramach tego obszaru wskazuje się dwa cele główne Strategii: Skuteczna edukacja Zdrowe, aktywne i zamożne społeczeństwo Zagadnienia edukacji są immanentną częścią problematyki związanej z kształtowaniem rozwoju społecznego. Jednak ze względu na specyfikę województwa kujawsko-pomorskiego, w którym dostrzega się bardzo dużą skalę potrzeb w tym zakresie, a jednocześnie bardzo duży wpływ problematyki kształcenia na wszystkich poziomach na osiągnięcie celu nadrzędnego Strategii – wyodrębnienie celu głównego dedykowanego tej właśnie problematyce stanowi podkreślenie jej ważności oraz deklarację determinacji do interwencji w tym zakresie.

• Obszar Gospodarka – w ramach którego dążyć się będzie do rozwoju i unowocześnienia gospodarki województwa, jako warunku wzrostu jego konkurencyjności w aspekcie miejsca zamieszkania. Cele operacyjne w ramach tego obszaru dotyczą jakościowego i ilościowego rozwoju przedsiębiorczości. W ramach tego obszaru wskazuje się cel główny Strategii:

Konkurencyjna gospodarka • Obszar Przestrzeń – w ramach którego dążyć się będzie do zapewnienia wysokiej jakości życia oraz konkurencyjności gospodarki, w zagadnieniach związanych z jakością przestrzeni województwa (wynikającej ze stanu środowiska oraz charakteru zagospodarowania). Cele operacyjne w ramach tego obszaru dotyczą: dostępności usług, infrastruktury transportowej, przestrzeni dla rozwoju gospodarczego, wykorzystania potencjałów endogenicznych w rozwoju lokalnym. W ramach tego obszaru wskazuje się cel główny Strategii:

Dostępna przestrzeń i czyste środowisko • Obszar Spójność – w ramach którego dążyć się będzie do zapewnienia wysokiej sprawności funkcjonowania systemu społeczno-gospodarczego, tak by przestrzeń województwa była spójna komunikacyjnie i bezpieczna i odporna na zagrożenia. Zarazem cechą realizowanych w województwie procesów powinna być innowacyjność, przy jednoczesnej nowoczesności struktur. Cele operacyjne w ramach tego obszaru dotyczą: informatyzacji (cyfryzacji), bezpieczeństwa publicznego, transportu publicznego, współpracy na rzecz rozwoju regionu. W ramach tego obszaru wskazuje się cel główny Strategii   Całość tu – https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2020/wiadomosci/20200520_rozwoj/zalozenia_srw.pdf