Do samorządów lokalnych w całym regionie trafia właśnie druga transza – 10 tysięcy sztuk – masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Zostaną w nie wyposażeni m.in. pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz obsługa transportu publicznego. Redystrybucję koordynuje Urząd Marszałkowski.
Urząd Marszałkowski przez kilka zbierał zapotrzebowania ze wszystkich 144 urzędów miast i gmin oraz 19 starostw powiatowych Kujaw i Pomorza. Pierwsza transza, 10 tysięcy masek, trafiła w ubiegłym tygodniu do pięciu największych miast – Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia – oraz starostw powiatowych w całym regionie – wszystkich, które zapotrzebowanie złożyły. Redystrybucja odbywa się zgodnie z najpilniejszymi potrzebami.
TZMO produkuje 5 tysięcy masek dziennie. Mamy zapewnienie, że ta produkcja będzie rosła. Najpilniejsze potrzeby powinny zostać zaspokojone w ciągu 2-3 tygodni.
Samorząd województwa uruchomił dwa ośrodki wytchnieniowe, dedykowane białemu personelowi pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z epidemią.
– Chcemy, by służyły tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa. Placówki prosimy o kontakt z p. Katarzyną Wilczyńską, tel. 660 667 943.
Zostały zorganizowane w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja i domy mobilne, zakupione przez samorząd województwa w czasie walki ze skutkami nawałnic sprzed kilku lat). Na medyków czeka 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale w każdej chwili możemy przyjąć jednocześnie nawet 100 osób. W Przysieku oddajemy im do dyspozycji także zadbany park przy hotelu Daglezja – czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego. Dalej przedstawiciel marszałka województwa zapewnia:
„Zapewniamy też zdalną pomoc psychologiczną i wyżywienie, książki i audiobooki udostępnione przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet. Możemy też zorganizować transport do każdego z ośrodków.
Zakładamy, że ośrodek w Przysieku będzie służył jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno jako miejsce dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.
Oba są dedykowane białemu personelowi (lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym) zatrudnionemu w pięciu kujawsko-pomorskich szpitalach funkcjonujących w sytuacji epidemii w podwyższonej gotowości. Miejsca w nich będziemy udostępniać zgodnie z zapotrzebowaniem tych placówek.”
Red.