Według naszych, proszących o zachowanie anonimowości informatorów podczas spotkania będą poruszane kwestie dotyczące bieżącej sytuacji w kraju i chaosu, który wywołuje rząd Donalda Tuska. Tematyka części rozmów będzie poufna. Jedną z kwestii na pewno będzie uderzenie w Radę Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego członków rządu Donalda Tuska na uroczystość powołania ich w skład Rady Dialogu Społecznego (RDS). Ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu, którego termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność. „W związku z tym dzisiejsza uroczystość się nie odbędzie” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
„Rada Dialogu Społecznego to forum trójstronnej współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców oraz rządu w ważnych sprawach dotyczących w szczególności poziomu życia Polaków, rynku pracy, rozwoju gospodarczego. Nieobecność przedstawicieli rządu Donalda Tuska uniemożliwia podjęcie prac przez Radę (…)” – przekazała Kancelaria Prezydenta.
Jest czymś niezwykle alarmującym, arogancja, z jaką do nominacji nowych członków Rady Dialogu Społecznego podeszli ministrowie rządu Donalda Tuska. Odwołanie ich obecności na uroczystości w Pałacu Prezydenckim świadczy o lekceważeniu procesu dialogu społecznego.
Od czasu, kiedy Solidarność zainicjowała powstanie nowej platformy porozumienia strony społecznej z pracodawcami i stroną rządową, mieliśmy w Polsce do czynienia z okresem wyjątkowego w jej historii najnowszej społecznego spokoju.
Strona rządowa powinna rozważyć, czy na pewno w jej interesie jest ten spokój naruszać
– komentował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Umowa programowa
Innym tematem rozmów będzie również współpraca pomiędzy prezydentem RP a Solidarnością. Jej podstawą jest umowa programowa podpisana 5 maja 2020 roku.
Umowa powstała w innej sytuacji politycznej i zwierała utrzymanie wsparcia dla rodzin, ochronę miejsc pracy, wprowadzenie dodatku solidarnościowego, wsparcie ochrony zdrowia w ramach systemu publicznej służby zdrowia, walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, wzmocnienie dialogu społecznego, kontynuację reformy systemu emerytalnego, stanie na straży ochronnej funkcji prawa pracy.
Te płaszczyzny współpracy, w związku ze zmianą sytuacji politycznej i społecznej, powinny podlegać aktualizacji.