Nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego został zaprzysiężony. Poznaliśmy nazwiska osób, które pokierują pracą poszczególnych resortów. Nowy rząd jest w założeniu rządem eksperckim. Ponad połowę stanowią w nim kobiety!
Wśród nowych ministrów dwoje pochodzi z naszego regionu i w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydowało (z powodzeniem) z okręgu toruńsko-włocławskiego
Ministerstwo Rolnictwa
Misją Ministerstwa Rolnictwa jest zapewnienie optymalnych warunków umożliwiających zrównoważony rozwój polskiej wsi, rolnictwa i rybactwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywności i wysokiej jakości usług publicznych.
Resortem tym pokieruje dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka.
Anna Gembicka urodziła się w 1991 r. we Włocławku.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe z zakresu rolnictwa i ekonomiki gospodarstw rolnych oraz kurs The Economics of Agro-Food Value Chain.
Była sekretarzem premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej jego doradcą w Gabinecie Politycznym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwie Rozwoju.
Pełniła także funkcję pełnomocnika wojewody kujawsko-pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju. W tym czasie zajmowała się tematyką zrównoważonego rozwoju, wsparcia dla miast małych i średnich oraz obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Kół Gospodyń Wiejskich, a także zagadnieniami związanymi ze wsparciem rozwoju III sektora i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Od 4 czerwca do 28 października 2019 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat posła na Sejm RP IX kadencji. Od 17 stycznia do 19 października 2020 r. pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w październiku 2020 r.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada za prowadzenie polityki państwa w obszarze oświaty i wychowania oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Pracami tego resortu pokieruje Krzysztof Szczucki.
W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, został nauczycielem akademickim i adiunktem w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na tej uczelni.
W latach 2009–2011 pracował jako ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych. W latach 2012–2013 był nauczycielem wiedzy o społeczeństwie w XXXIII LO w Warszawie, następnie przez rok przebywał jako visiting scholar w Maurer Law School na Uniwersytecie Indiany.
W latach 2015–2016 zatrudniony jako główny specjalista w zespole prawa karnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, następnie do 2020 r., główny specjalista w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP w czasie kadencji Andrzeja Dudy. Od lutego do sierpnia 2020 r. pozostawał zastępcą dyrektora departamentu prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 1 września 2020 r. objął funkcję prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
Uznany przez „Dziennik Gazetę Prawną” za 26. najbardziej wpływowego prawnika w Polsce, w rankingu za rok 2020.
18 października 2021 r. na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „W poszukiwaniu legitymizacji etycznej zasad odpowiedzialności karnej” Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego
nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk prawnych.
14 października 2022 r. został kierownikiem Akademii Prawa i Sprawiedliwości, a od stycznia 2023 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw Legislacji i Edukacji Prawniczej.