Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Grupie Kapitałowej ENERGA SA Oddział Toruń wysunęła wobec pracodawcy żądanie podwyżki o konkretnie określoną kwotę i zagroziła, że w przypadku nie uwzględnienia tego postulatu w terminie 7 dni od daty odbioru pisma, wówczas przystąpi do sporu zbiorowego.
Tło problemu Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 13 ust. l Porozumienia z dnia 18 września 2017 roku w sprawie zabezpieczenia praw pracowniczych, socjalnych i związkowych dla pracowników Grupy ENERGA, zawartego w dniu18 września 2017 roku w Gdańsku, Strony Porozumienia zobowiązały się corocznie negocjować porozumienie płacowe dotyczące wzrostu wynagrodzeń Pracowników.Zgodnie z ww. Porozumieniem, porozumienie płacowe, określać ma kwotę przeznaczoną na wzrost wynagrodzeń wraz ze szczegółowym podziałem tej kwoty na Pracodawców.
Od kilku miesięcy trwają w Grupie ENERGA, negocjacje mające na celu realizację wskazach powyższej gwarancji pracowniczych. Strona związkowa w dniu 6 listopada 2018 roku, przekazała Pracodawcom propozycję, a następnie projekt porozumienia obejmującego zasady wzrostu wynagrodzeń pracowników Grupy ENERGA na 2019 rok.Propozycja ta, została przygotowana w oparciu o dokonane w toku negocjacji ustalenia, zarówno w odniesieniu do wysokości wzrostu wynagrodzeń na 2019 rok, jak też w celu realizacji intencji podziału wynegocjowanych kwot pomiędzy pracowników Grupy, w celu doprowadzenia do realizacji zasady niedyskryminacyjnego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzeń za pracę. Zawierała ona, również żądanie przekazania na rzecz Funduszy Świadczeń Socjalnych kwoty 1000,00 zł na każdego zatrudnionego pracownika. Wysokość wskazanych w tym piśmie kwot, stanowiła kompromis w odniesieniu do możliwości Pracodawców, jak i zarazem odpowiadała oczekiwaniom pracowników, których wynagrodzenie wymaga urynkowienia.
Co więcej, proces restrukturyzacji przeprowadzany w 2018 roku doprowadził do pogłębienia różnic w wynagradzaniu pracowników zajmujących takie same stanowiska, co było wielokrotnie przedmiotem rozmów z Pracodawcami. W związku z powyższym, Solidarność ENERGI uznała, że kwestia ta powinna zostać uregulowana w jak najszybszym terminie, co niestety – według zarządu NSZZ”S” ENERGI – za sprawą Pracodawców nie następuje. Złożony przez stronę związkową, projekt porozumienia odpowiadający ww. założeniom nie spotkał się odzewem ze strony Pracodawców. Strona związkowa, w związku z powyższym uznała, że jej dotychczasowy wkład w dialog społeczny został zlekceważony a negocjacje były nacechowane złą wolą Pracodawców, w związku z czym postanowiono przyjąć, że tym samym dotychczasowe, kompromisowe propozycje zgłaszane przez NSZZ Solidarność są nieaktualne. Red.