Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

GŁOS ZWIĄZKU W WAŻNEJ SPRAWIE

piątek, 3 Styczeń, 2025

Z praktyki i z (co ważne także) prawa wynika, że NSZZ Solidarność ma prawo do publicznego zajmowania stanowiska w rozmaitych sprawach społecznych, które bezpośrednio dotykają ludzi pracy. Jedną z takich jest kwestia powstania spalarni śmieci w Inowrocławiu, jaką planuje tam wybudować i eksploatować firma Qemetica Soda Polska.

To problem nie tylko infrastrukturalny, z zakresu ochrony środowiska, czy jedynie gospodarczy, bo w tej określonej sytuacji – także społeczny.

Spółka planuje przeprowadzić u siebie transformację energetyczną i zrezygnować ze spalania węgla (w niemal 50 letnich kotłach), tak żeby energię pozyskiwać z odpadów, z biomasy, także częściowo prawdopodobnie z gazu, a wszystko po to, żeby zakład pozostał konkurencyjny.

To ostatnie stwierdzenie jest o tyle ważne, że w firmie Qemetica w Inowrocławiu zatrudnienie znalazło blisko 1700 mieszkańców powiatu inowrocławskiego!

Tymczasem, jak stwierdził Tomasz Molenda prezes Qemetica Soda Polska

Bez nowoczesnej spalarni zakład nie przetrwa i podjęliśmy decyzję, by zacząć mówić o tym otwarcie, ponieważ każdy dzień, który oddala nas od budowy nowoczesnej instalacji dostarczającej tańszą energię do zakładu to dzień, w którym ucieka nam konkurencja. Zakład w Inowrocławiu produkuje sodę, której mamy nadpodaż na rynku europejskim. Przetrwają najsilniejsi producenci, którzy będą oferować sodę najtaniej. Tymczasem aż w 70 procentach na koszty produkcji wpływ mają koszty energii.

Członkowie tamtejszej komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” bez zastrzeżeń popierają stanowisko kierownictwa firmy. Szczególnie jej przewodniczący – Daniel Sendor – gdzie może zabiega o poparcie. Niedawno całą kwestię przedstawił w trakcie  obrad (29.11.2024) Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ”S”, zaś ten – na koniec dyskusji i wyjaśnień – zajął stanowisko, które prezentujemy niżej.

Stanowisko

Zarządu Regionu NSZZ Solidarność

Regionu Toruńsko-Włocławskiego

w sprawie inicjatywy budowy spalarni odpadów

na terenie firmy QEMETICA Soda Polska S.A.

     Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”, po zapoznaniu się planem budowy nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie fabryki QEMETICA Soda Polska S.A. w Inowrocławiu i faktem społecznego wsparcia inwestycji, w tym także komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” – podziela argumentację, jak również deklaruje pełne poparcie dla tej – nie tylko proekologicznej, lecz również przyczyniającej się do stabilizacji lokalnego rynku pracy inicjatywy.

Dziś QEMETICA Soda Polska S.A. w dwóch elektrociepłowniach produkuje energię cieplną z węgla. Zarząd spółki przygotował plan transformacji energetycznej, którego głównym celem jest odejście do węgla i zastąpienie go miksem innych źródeł: odpadami, biomasą, a także gazem ziemnym.

To rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, iż unijnych producentów zmusza się do transformacji energetycznej (m.in. zakłady Solvay we Francji), albo wręcz do zaprzestania produkcji – jest jedynym wyjściem dla zakładu zatrudniającego 1700 osób i wpływającego na istnienie nawet 4500 miejsc pracy w Inowrocławiu i okolicach, angażującego się w życie lokalnej społeczności, odprowadzającego ok. 20 mln zł podatków do budżetów lokalnych samorządów.

Funkcjonowanie nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie fabryki w Inowrocławiu pozwoliłoby na zapewnienie ok. 1/3 energii, potrzebnej do utrzymania produkcji i miejsc pracy. Pozostałe źródła energii: biomasa i gaz ziemny uzupełniłyby miks energetyczny spółki, czyniąc ją niezależną od wahań cen i dostępności węgla oraz zdejmując ciężar w postaci rosnących kosztów opłat za emisję CO2. To szansa na funkcjonowanie zakładu w Inowrocławiu przez kolejne lata, a coi ważne – plan zyskał poparcie załogi i społeczeństwa Inowrocławia, zaś jego dokumentacja została pozytywnie zaopiniowana przez wszystkie wymagane prawem organy, tj. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski, Sanepid oraz Wody Polskie.

Jako Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” wnosimy do władz samorządowych Miasta Inowrocławia o jak najbardziej przychylne rozpatrzenie wsparcia tej również prospołecznej i gospodarczo uzasadnionej inicjatywy budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie fabryki QEMETICA Soda Polska S.A. w Inowrocławiu.

Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność