Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

EMERYTURĘ STAŻOWĄ UCHWALIĆ DZISIAJ

wtorek, 20 Wrzesień, 2022

Sprawa emerytur stażowych wcale nie przycichła. Odwrotnie. Nawet podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy, nieco dalej od ołtarza – zawzięcie dyskutowano kwestię: będzie, nie będzie. Część związkowców jest ewidentnie zła, że sprawa posuwa się jak krew z nosa i podkreśla, że najgorsze są zawiedzione nadzieje.

Jak wynika z informacji na stronie Kancelarii Sejmu, prace nad nimi jeszcze się nie rozpoczęły, choć projekt obywatelski został co prawda skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (a projekt prezydencki został skierowany na posiedzenie Sejmu) , co było nawet powodem spięcia na linii NSZZ „S” – Marszałek Sejmu. Teraz jednak samo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oficjalnie przyznaje, że kwestia emerytur stażowych wymaga bardzo dokładnych analiz skutków (przede wszystkim finansowych, gospodarczych i społecznych), jakie by taka zmiana spowodowała.

Tymczasem w przestrzeni społecznej pojawiają się głosy o… szkodliwości ewentualnego przyjęcia projektu emerytur za staż. Niby nic nowego, ponieważ podobne argumenty podnoszono od początku ale jednak denerwuje.

– Nie mam wątpliwości, że temat emerytur stażowych w tej kadencji nie zostanie rozwiązany. Brak jest bowiem woli politycznej dla zmian, a zawarte przez siły polityczne porozumienia póki co nie doczekały się kompleksowych rozwiązań – mówi Prawo.pl dr Antoni Kolek, prezes spółki Instytut Emerytalny.

A prof. Gertruda Uścińska (szefowa ZUS) nie zostawia na naszym pomyśle (Solidarności) suchej nitki. Jej zdaniem po pierwsze, projekt doprowadzi do obniżenia wysokości emerytury ubezpieczonych, którzy z nich skorzystają.  Po drugie, możemy spodziewać się zmniejszenia „podaży pracy osób w wieku przedemerytalnym, które spełnią warunek stażu”, co oznacza, mniejszą aktywność zawodową tej grupy osób, co w Polsce od lat jest dużym problemem. Po trzecie, emerytury stażowe mogą doprowadzić do skrócenia aktywności zawodowej Polaków, co w dobie kryzysu demograficznego naszego społeczeństwa byłoby bardzo negatywnym zjawiskiem.

Nasza argumentacja przebija się z trudem, zresztą tak naprawdę niewielu jest przygotowanych na merytoryczną dyskusję, ograniczając się do stwierdzenia, że „rząd wali w…, bo obiecali (prawda), a nie dają”.

Wprowadzanie emerytur stażowych gryzie się z rządowymi obietnicami złożonymi Komisji Europejskiej w czasie negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Polska zobowiązała się do podniesienia rzeczywistego wieku emerytalnego, choć dotychczasowe posunięcia ekipy premiera Morawieckiego jak na razie nie potwierdzają tego kierunku.

Nasz związek już raz oszukany (gdy Tusk z Kosiniakiem podnieśli wiek emerytalny) dość alergicznie reaguje na ślamazarność procedury uchwałodawczej w sprawie emerytur za staż. Nasi ludzie są coraz bardziej zniecierpliwieni, nawet pod szczytem Częstochowskim zastrzegali – Tylko niech nie próbują iść na przeczekanie!…

No właśnie- lepiej nie…

txt&fotoPiotrGrążawski


W grudniu 2021 r. do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych: przedstawiony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1850) i obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy nr 1692, pod którym podpisy zbierał NSZZ „Solidarność”, a wnioskodawców reprezentuje nasz przewodniczący związku – Piotr Duda).