Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

DNI ŚWIĄTECZNE W 2023!

czwartek, 24 Listopad, 2022

 

Urlop w 2023 roku – jak zaplanować?

Wymiar urlopu wypoczynkowego został określony w art. 154 Kodeksu pracy i wynosi: 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat; 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy nauki, z tytułu ukończenia m.in. szkoły zawodowej, szkoły średniej, studiów wyższych (okresy nauki nie są łączone). Sprawdzenie urlopu na bieżąco może być dokonane u pracodawcy w dziale personalnym, standardem są również systemy informatyczne dostępne dla pracowników, w których można ustalić aktualny stan urlopu wypoczynkowego.

Tu dodajmy delikatnie o przepisach Kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, których regulacje przewidują dofinansowanie do urlopu/świadczenia urlopowego dla pracownika, który korzysta z urlopu w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (raz w roku). Wskazany wymiar 14 dni urlopu wypoczynkowego obejmuje kolejne dni kalendarzowe, w tym dni pracy, dni wolne od pracy, niedziele i święta.

W Polsce obowiązuje 13 świąt wolnych od pracy, na mocy ustawy z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy. Za święto, które wypada w sobotę, pracodawca udziela w zamian za ten dzień innego dnia wolnego od pracy.

A oto te ustawowe dni wolne od pracy 2023:

  • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
  • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
  • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
  • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
  • 28 maja (niedziela) – Zielone Świątki
  • 08 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (wtorek) – Drugi dzień Bożego Narodzenia

A teraz przeanalizujmy kalendarz na rok 2023:


Urlop zimowy

Styczeń (1-6.01)

Nowy Rok – 1.01.2023 r. przypada w niedzielę i dlatego pracodawca nie umożliwi nam otrzymanie innego wolnego dnia. Natomiast w takim układzie tygodnia, święto Trzech Króli – 6.01 będzie w piątek. Przy wykorzystaniu 4 dni urlopu nastąpi miłe rozpoczęcie roku i kontynuacja okresu Sylwestra i Nowego Roku (wraz z weekendami, od 31.12) łącznie do 9 wolnych dni. Można jeszcze uwzględnić ostatni tydzień grudnia 2022 i zaplanować 2 tygodnie zaoszczędzając 2 dni urlopu. Dobre rozwiązanie na pierwszy urlop w nowym roku.

Ferie zimowe w naszym województwie trwają 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. (podobnie mają  lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)

Luty

Luty to wyjątkowo paskudny miesiąc, ponieważ nie ma ŻADNYCH świątecznych dni.

Marzec

Paskudny tak jak luty – bez świąt.

Urlop wiosenny

 

Kwiecień (9-10.04 Wielkanoc)

W kwietniu mamy dodatkowy jeden wolny dzień, Poniedziałek Wielkanocny 10.04, który umożliwia przy okazji przedłużyć okres świąteczny i rodzinny o parę dni. Wiosenna przerwa świąteczna dla szkół została wyznaczona na 6-11.04. Jest to też miesiąc egzaminów w szkołach podstawowych.

Maj (1-3.05)

Święta majowe, ustawowo wolne, 1 i 3.05 przypadają w poniedziałek i środę. Dzień Flagi RP 2.05 jest dniem pracującym, jednak duże prawdopodobieństwo że pracodawcy zaplanują dzień wolny, za odpracowaniem (np. wcześniejsza lub inna kolejna sobota). Nawet jeżeli będzie to zwykły dzień pracy, 1 dzień urlopu zapewni nam 5 wolnych dni. Gdy skorzystamy z 3 dni urlopu – tzw. majówka będzie trwała aż 9 dni (licząc z weekendami). Przy planowanym urlopie dwutygodniowym zaoszczędzimy dwa dni. Tradycyjnie święto Zielone Świątki zawsze wypadają w dzień wolny od pracy, tj. niedzielę. Jest to też miesiąc egzaminów maturalnych.

Czerwiec (8.06)

Tradycyjnie czwartek – Boże Ciało (w tym roku jest to 8.06.) jest dniem wolnym od pracy. Zaplanujmy nawet krótki odpoczynek, a składając wniosek urlopowy na 9.06 – będą to 4 dni, a przy 4 dniach urlopu – możemy zorganizować 9 dni. Przy urlopie 2 tygodniowym (np. 3-18.06) zaoszczędzimy 1 dzień z dostępnego limitu. Jest to ostatni dobry termin przed sezonem wakacyjnym i zwiększoną ilością turystów. Dodatkowo w dniu 23.06. przewidywane jest zakończenie roku szkolnego i startują WAKACJE.


Urlop letni

Lipiec (wakacje)

Bez świąt, za to prawie zawsze – ciepło.

Sierpień (15.08)

Święto 15.08 przypada we wtorek. Możemy zaplanować urlop na 1 dzień (poniedziałek 14.08) lub na pozostałe 4 dni tygodnia; wliczając weekend możemy zorganizować wypoczynek trwający od 4 do 9 dni.

Wrzesień

Bez świąt i w dodatku koniec lata.


Urlop jesienny

 

Październik

Bez świąt i do tego zaczyna być zimno.

Listopad (2.11, 11.11)

Mamy dwa ważne święta, 1 i 11 listopada. Pierwsze święto wypada w środę, tj. rozpoczynając wolne na koniec października, skrócimy tydzień pracy min. o 2 dni. Bardziej zadowoleni będziemy z 11 listopada, które w tym roku wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami, pracodawca musi wskazać dodatkowy wolny dzień w okresie rozliczeniowym (np. przy 1 miesięcznym okresie rozliczeniowym, będzie to listopad, przy 4 miesięcznym okresie rozliczeniowym, wolny dzień będzie się należał między październikiem a grudniem). Pracodawcy przyjmują różne rozwiązania, np. przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym pracownik może wybrać inny wolny dzień w danym miesiącu. Jeżeli jest to 4 miesięczny okres rozliczeniowy, pracodawca może wskazać taki dzień jako wolny również w innym miesiącu. Pracodawca może także np. określić 2 dni do wyboru jako wolne, do ustalenia wewnątrz organizacji (np. przed lub po 1 listopada/11 listopada). Ze względu na decyzje podejmowane dopiero za rok, przed nami duże możliwości kreatywne pracodawców.

Grudzień (24-26.12, urlop zimowy)

Wigilia – 24.12 – przypada w niedzielę, natomiast dni świąteczne – 25.12 i 26.12. na poniedziałek i wtorek co skraca tydzień pracy do 3 dni. Przyznacie – bardzo dobra wiadomość!  Mała niedogodność to Nowy Rok – 1.01.2024 w niedzielę, ale to będziemy planować na kolejny rok (a w perspektywie warto, gdyż Święto Trzech Króli – 6.01.2024 r. w sobotę pozwoli na dodatkowy wolny dzień).

 
Trzymajcie się cieplutko!