Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

DLACZEGO PADŁ BIOETANOL AEG

poniedziałek, 22 Lipiec, 2024

 Firma Bioetanol AEG, która funkcjonowała od 1947 r., ogłosiła upadłość. Wszyscy zatrudnieni w zakładzie stracą pracę.

Zatrudnienie straci 55 osób (w Chełmży mówią, że więcej, ponieważ firma miała wielu kooperantów, z czego poważna część należała do „ścisłych”, czyli bardzo zależnych) . Większość z tych ludzi pracowała tam przez wiele lat. „Przez te lata wydawało się nam, że co, jak co, ale na nasz produkt zawsze będzie popyt” – mówił pół żartem, pół serio jeden z pracowników. – „No i popyt jest, tyle, że nie za taką cenę jaką musielibyśmy wystawić. Ukraińska kukurydza, z której korzystają konkurenci nas załatwiła”.

Firma Bioetanol AEG rozpoczęła swoją działalność w 1947 r., czyli od 77 lat produkuje różnego rodzaju alkohol etylowy, w tym surowy, rektyfikowany i odwodniony.. Do 2003 r. był on częścią cukrowni, dopiero później funkcjonował samodzielnie. W czwartym kwartale 2022 r. Polska otworzyła szeroko granice na płody rolne z Ukrainy. Między innymi kukurydzę, która jest głównym surowcem w produkcji etanolu na cele paliwowe, chemiczne, a także spożywcze. W związku z tanią ukraińską kukurydzą spadły ceny alkoholu (tania kukurydza to tani alkohol), a  Firma Bioetanol AEG nie produkuje alkoholu ze zbóż.
Ostatnio ceny melasy cukrowej, która jest komponentem etanolu produkowanego przez firmę z Chełmży, uległa drastycznym podwyżkom. Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) podniosła ceny tego surowca o blisko 140 procent(!) w stosunku do średniej dziesięcioletniej. Gdy się doda do tego wzrost cen energii elektrycznej to zwyczajnie spółce przestała się opłacać produkcja.
Spółka próbowała się ratować, wstrzymując produkcję etanolu i kupując gotowy, tańszy do produktów chemicznych. Miała jednak zakontraktowane surowce do wytwarzania alkoholu. Próbowała z nich zrezygnować, ale bezskutecznie. Naliczono karę w wysokości 4,4 mln zł! Ta kara to był kolejny gwóźdź do trumny.

Jak podał portal pozatoruń.pl ” (https://pozatorun.pl/wiadomosci/gminy/miasto-chelmza/upada-znana-firma-z-chelmzy-kto-jest-temu-winien/)

„Jeszcze w październiku 2023 r. zgłosiliśmy wniosek o otwarcie restrukturyzacji, sąd otworzył ją w styczniu 2024 r. — mówi prezes Grabowski. – Ale po otwarciu restrukturyzacji KGS wystąpiła do nas o zapłacenie kary umownej w wysokości ponad 4 mln zł. nie zrealizowaliśmy z KGS kontraktu na melasę. Faktycznie — nie zrealizowaliśmy, bo ceny surowca z KGS nagle podskoczyły przez wojnę w Ukrainie, a otwarcie polskiego rynku na kukurydzę z tego kraju spowodowało gwałtowny spadek cen naszych produktów. KGS zwiększyła nam cenę surowca o 140 proc. w stosunku do średniej 10-letniej. Uważam, że w sądzie ta kara by się nie obroniła. Ale przez roszczenie KGS o zapłatę kary sąd restrukturyzacyjny nie miał wyboru i musiał uchylić prowadzenie tego postępowania.”  
„Spółka Bioetanol AEG, której siedziba znajduje się przy ul. Bydgoskiej w Chełmży powstała w 1947 roku. Zakład był częścią chełmżyńskiej cukrowni do 2003 roku. Od 2006 roku fabryka funkcjonowała pod obecną nazwą. Firma miała kilkudziesięciu kontrahentów w Polsce i Europie, a jej największym odbiorcą był Orlen”.

Chełmża leży w powiecie toruńskim. Tu bezrobocie dotyczy 2775 ludzi (dane z końca maja), z czego w Chełmży miasto – 491 i w Chełmży gmina – 248. Miasto Chełmża liczy 13 827 mieszkańców.
Redaktor