Co dalej z pracownikami Poczty Polskiej S.A.? Rozmowy bez finału
W siedzibie Poczty Polskiej odbyło się 20 stycznia br. spotkanie dotyczące Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnień grupowych. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu tej strategicznej spółki oraz reprezentanci OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.
Pracodawca przekazał związkowcom, że szczegółowe wyniki ekonomiczne za ubiegły rok będą dostępne po zakończeniu audytu, być może w marcu br. Omówiono zasady, według których będą podejmowane decyzje o włączeniu pracowników do Programu Dobrowolnych Odejść i do zwolnień grupowych. Każdy pracownik objęty tym procesem otrzyma informację zwrotną, ale szczegółowe dane dotyczące owej oceny nie będą udostępniane.
– Na tej podstawie trudno znaleźć uzasadnienie dla likwidacji 8518 etatów, tym bardziej, że do końca 2024 roku z firmy odeszło w wyniku naturalnej fluktuacji 6,5 tysięcy osób (emerytury i umowy na czas określony bez możliwości przedłużenia). W 2025 roku uprawnienia emerytalne nabędzie ponad 2,2 tysiąca osób. Uzasadnione jest więc pytanie – dlaczego zarząd Poczty Polskiej nie poprzestaje na zmniejszaniu zatrudnienia w wyniku „naturalnej fluktuacji”, lecz decyduje się na PDO i zwolenia grupowe? – analizuje Marek Dzięcielski, przewodniczący Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku.
Zarząd Poczty Polskiej S.A. ogłosił 7 stycznia br. i poinformował związki zawodowe, że zamierza przeprowadzić PDO i zwolnienia grupowe, które mogą dotknąć 8 518 etatów. Dotychczas zarząd Poczty mówił o planowanej redukcji zatrudnienia poprzez tzw. Program Dobrowolnych Odejść. Nie było mowy o zwolnieniach grupowych.
– Poznaliśmy noworoczne postanowienie zarządu Poczty Polskiej: „Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2024 r. poz. 61), zwanej dalej „ustawą”, zawiadamiamy o zamiarze przeprowadzenia w Poczcie Polskiej S.A. Programu Dobrowolnych Odejść oraz Grupowego zwolnienia w rozumieniu w/w ustawy (dalej Program). (…) Planowany Program obejmie nie więcej niż 8518 etatów – podano na profilu OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.
Uwaga związkowców skierowana jest też w stronę prawidłowego wyliczania i wypłacania dodatku stażowego. Obecnie każda osoba, która przepracowała w Poczcie trzy lata, nabywa prawo do 3-procentowego dodatku, który co roku wzrasta o 1 proc. do maksymalnej wartości 20 proc. To rozwiązanie realnie wpływa na zwiększenie wynagrodzenia.
Przypomnijmy, że stosując metodę „dziel i rządź” w grudniu ub.r. Zarząd Poczty Polskiej S.A. podpisał z częścią związków zawodowych porozumienie, kończące trwający od roku spór zbiorowy. Porozumienie zakłada podwyżki 460 zł brutto od 1 stycznia br. Na warunki nie zgodziła się „Solidarność”. Związki zawodowe domagały się bowiem ponad dwa razy wyższej kwoty. Owe 460 zł i tak wynika ze wzrostu ustawowego płacy minimalnej.
20 stycznia br. przedstawiono związkowcom m.in. informacje o sytuacji pracowników zatrudnionych na umowy czasowe oraz o tych, którzy w najbliższym czasie nabędą uprawnienia emerytalne. Pracodawca zobowiązał się do przesłania Związkowi dokumentów związanych z Programem Dobrowolnych Odejść i zwolnień grupowych.
– Jako NSZZ „Solidarność” nadal będziemy czuwali nad procesami restrukturyzacyjnymi, dbając o to, aby wszystkie działania były zgodne z prawem i zasadami równego traktowania. W razie pytań, prosimy o kontakt bezpośredni z naszymi przedstawicielami – czytamy w komunikacie OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.
Od 19 grudnia 2024 r. trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w Poczcie Polskiej. Przedmiotem kontroli jest Program Dobrowolnych Odejść. Związkowcy z „S” zarzucają naruszenie ustawy o rozwiązywaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu PIP w Warszawie potwierdza, że w sprawie Programu Dobrowolnych Odejść toczą się „szerokie działania kontrolne”. Sprawę określa jako „złożoną”, więc nie może podać przybliżonego terminu wyników kontroli.
Nie ma w zasadzie postępów w rozmowach z Zarządem w sprawie nowego projektu ZUZP. Obecny układ zbiorowy wygasa z końcem lutego br. NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej. kontynuuje spór zbiorowy. Nie ma zgody na wdrożenie programu masowych zwolnień.
https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/co-dalej-z-pracownikami-poczty-polskiej-s-a-rozmowy-bez-finalu/