Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

CO Z KASĄ DO RĘKI?

wtorek, 31 Marzec, 2020

Dostaliśmy dziś sygnały od naszych związkowców, że w kilku firmach dyrekcje „stanowczo naciskają” na pracowników aby ci natychmiast założyli sobie konta bankowe na które będą przelewane wynagrodzenia za pracę. Jak takie żądanie ma się do obowiązujących przepisów?

Ano ma, bo co do zasady to art. 86 § 3 Kodeksu pracy mówi, że „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy”, ale po przecinku dodaje: „chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.”

Czyli każdy kto uważa, że z jakiegoś względu lepiej dla niego otrzymywać wypłatę do ręki MUSI złożyć taki wniosek na piśmie (elektronicznie też możliwe).

Z kontekstu zgłoszeń wynika, że pewien zgrzyt w wypłatach „na rękę” wziął się z obecnej sytuacji wywołanej przez szalejącego wirusa. Kasjerki, czy wyznaczony pracownik księgowości nie chce dodatkowego zagrożenia płynącego z przeliczania gotówki i kontaktu z odbierającym. To jest argument, który warto przemyśleć i może czas założyć konto bankowe – to łatwe.

Inna rzecz, że po dokładniejszej rozmowie wychodzi na jaw pewne zaniedbanie. Otóż po wejściu w życie nowelizacji art. 86 § 3 Kodeksu pracy od 2019 roku domyślną formą stała się wypłata wynagrodzenia na konto pracownika. Zakładała ona, że pracodawca w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, poinformuje pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku: podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. W firmach z których dzwonili związkowcy albo tego nie dopełniono, albo ktoś to zlekceważył, przespał i mnie pamięta jak było.

Tak, czy inaczej konto warto mieć, pamiętając jednak, że przy zmianie formy wypłaty wynagrodzenia z gotówkowej na bezgotówkową przelew z wynagrodzeniem powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na naszym rachunku bankowym najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia wskazanym w przepisach wewnątrzzakładowych (Art. 86 § 1 Kodeksu pracy)

I JESZCZE JEDNO!

Osoby nieposiadające konta bankowego mogą skorzystać z tzw. podstawowego rachunku płatniczego, który jest bezpłatny. Od sierpnia 2018 roku banki mają obowiązek zakładania takich rachunków w celu umożliwienia pobierania dochodów lub świadczeń np. wynagrodzenia za pracę. txt&foto Piotr